Siemiatycze

Na Podlasiu trwa poszukiwanie ciał pomordowanych Żołnierzy Wyklętych

Region Czw. 04.07.2024 16:05:43
04
lip 2024

Biura Poszukiwań i Identyfikacji działające w strukturach Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi poszukiwania szczątków Polaków, którzy zginęli w wyniku działań wojennych bądź zostali zamordowani w latach 1917 – 1990. Na Podlasiu prowadzone są m.in. poszukiwania ciał Żołnierzy Niezłomnych, mówi szef zespołu poszukiwań prof. Krzysztof Szwagrzyk.

- Za nami prace w Białymstoku, prowadzimy poszukiwania w Bielsku Podlaskim, Wysokiem Mazowieckiem, przed nami działania w Sokołowie Podlaskim, w Siedlcach. Te prace muszą być kontynuowane do czasu aż odnajdziemy tych partyzantów, ludzi, których pozbawiono nie tylko życia ale i prawa do grobu. Odnaleziono wielu pomordowanych, liczni czekają ciągle na odkrycie. To ważny proces, którego nie można zatrzymać - podkreśla wiceprezes IPN.

Organizowane w ostatnich dniach uroczystości związane z 75. rocznicą śmierci żołnierza niezłomnego kpt. Władysława Łukasiuka ps. Młot, były okazją do przypomnienia, jak wielu Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego nie ma jeszcze swoich grobów. O poszukiwaniach ciał osób pomordowanych, a ukrytych przez władze komunistyczne, Agnieszka Bolewska-Iwaniuk rozmawiała z Krzysztofem Szwagrzykiem - historykiem, zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektorem Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook