Młodzież pamięta o Żołnierzach Wyklętych
Region
Czw. 02.03.2023 10:13:49
02
mar 2023
mar 2023
1 marca po raz trzynasty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To hołd oddawany tym, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. W powiecie siemiatyckim inicjatywy związane z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych podjęły władze powiatu oraz młodzież ze szkół średnich.
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie wraz z nauczycielami odwiedzili groby żołnierzy I Szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK. W środku lasu w okolicach miejscowości Kłopoty-Patry znajdują się dwie mogiły. Jedna jest zbiorowym pochówkiem dla trzech rozstrzelanych żołnierzy o pseudonimach: Mucha, Kula, Tarzan, druga zaś to oddalona o kilkanaście metrów mogiła ich dowódcy.Mogiły można odnaleźć tutaj (lokalizacja GPS):
https://maps.google.com/?q=52.511854,22.840797&entry=gps
W Zespole Szkół w Siemiatyczach zreorganizowano marsz z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Młodzież często ubrana w koszulki biegu Tropem Wilczym, niosąc biało czerwone flagi przeszła ulicami miasta, a także leśnymi traktami.
Uczniowie z wielu szkół w powiecie siemiatyckim w niedzielę, 5 marca wezmą też udział w biegu Tropem Wilczym na tracie Perlejewo-Granne.
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO.
Zobacz Galerię
13 Zdjęć
Tekst: ABol
Foto: ZST Czartajew, ZS Siemiatycze
0 komentarze