Siemiatycze

Mieszkańcy powiatu siemiatyckiego pamiętają o Żołnierzach Wyklętych. Bieg Tropem Wilczym

Region Niedz. 03.03.2024 18:32:08
03
mar 2024

Po raz kolejny w powiecie siemiatyckim, podobnie jak w wielu miejscach w Polsce odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. W niedzielę, 3 marca mieszkańcy powiatu jak i goście całymi rodzinami uczestniczyli w biegu trasą Perlejewo – Granne. Wydarzenie rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. Przemienia Pańskiego w Perlejewie.



Na Eucharystii obecni byli parafianie i goście, przedstawiciele władz samorządowych, rekonstruktorzy ze Szwadronu Kawalerii Ochotniczej z Siemiatycz i poczty sztandarowe reprezentujące OSP z terenu gminy Perlejewo.

W homilii proboszcz parafii ks. Krzysztof Janowic wyjaśniał, że wspominamy Żołnierzy Wyklętych, bo byli bohaterami, ludźmi którym na sercu leżało dobro Ojczyzny, dobro Polski i musimy pamiętać o nich o o tym co dla na zrobili niezależnie od różnych światłocieni czasem pojawiających się w tej historii. Musimy pamiętać, bo to od nas zależy czy ta historia przetrwa, gdy słyszymy rożne niepokojące głosy o planach zmian w szkolnictwie. Te plany nie dotyczą tylko katechezy i jej miejsca w szkole, bo jest to ważny element, ale chodzi też o historię i przekazywanie prawdy historycznej. Kapłan cytował fragmenty ocalałych grypsów, jakie z celi śmierci pisał do swojej żony i syna Łukasz Ciepieliński, jeden z Żołnierzy Wyklętych zamordowanych przez władze komunistyczne. W liście do synka pisał on: „Andrzejku! Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że Idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać.” - To jeden z bohaterów tamtego czasu, jeden z tych, o których nie możemy zapomnieć, którzy są fundamentem naszego wczoraj, dziś ale też fundamentem na przyszłość. Oni mogli tak pisać i mogli wziąć broń w rękę nie szczędząc swojego życia, bo tak byli wychowani. Byli wychowani w miłości do Ojczyzny, miłości do Boga i Kościoła - mówił.



Przypomnijmy za portalem dzieje.pl: 1 marca 1951 r. Łukasz Ciepliński i sześciu innych członków IV ZG WiN zostało rozstrzelanych na terenie więzienia mokotowskiego. Egzekucja rozpoczęła się o godz. 20. Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu.

Po Mszy Św. na cmentarzu parafialnym złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie Żołnierzy Niezłomnych, którzy zginęli 18 sierpnia 1945 roku w Miodusach Pokrzywnych w zwycięskiej walce z grupą operacyjną NKWD, LWP i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.



Po tych uroczystościach wystartował bieg na 5 km, następnie dołączyli uczestnicy, którzy zdecydowali się na dystans 1963 metrów. Biegli, szli, maszerowali, rodzice prowadzili wózki, dzieci trzymały starszych za ręce lub dodawały sobie siły jadąc rowerkami. Każdy na miarę swoich możliwości, wszyscy z wielkim zapałem i przekonaniem, że biegną w słusznej sprawie. Najmłodszą uczestniczką biegu była 3-miesięczna Pola w wózku prowadzonym przez mamę Weronikę, w drugim wózeczku mama Agnieszka prowadziła 6-miesięczną Joannę. Ta rodzinna ekipa była częścią większej reprezentacji miejscowości Twarogi Lackie, w biegu uczestniczyli też druhowie i druhny z OSP Twarogi Lackie. Wśród biegnących był m.in. wójt gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki i wikariusz z parafii w Perlejewie ks. Piotr Wyszomierski. Licznie reprezentowane były szkoły: Zespół Szkól Rolniczych w Ostrożanach, Zespół Szkół w Siemiatyczach i Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach, Szkoły Podstawowej w Perlejewie.
Biegnącym towarzyszyli i kibicowali samorządowcy, którzy na mecie wręczali medale, gratulowali i dziękowali za ten patriotyczny bieg. Osoby, które pierwsze dotarły do mety dodatkowo otrzymały wydaną przez powiat siemiatycki książkę „Kraj Zabrany. Powstanie styczniowe na ziemi siemiatyckiej”.



- To ważne wydarzenie i ważna lekcja historii - mówi o Biegu tropem Wilczym starosta siemiatycki Marek Bobel. - To już tradycja wieloletnia. Tę tradycję podtrzymujemy i będziemy podtrzymywać ze zdwojoną siłą, bo to co planuje Ministerstwo Edukacji - wycięcie wszystkiego co polskie, co patriotyczne, też pamięci o Żołnierzach Wyklętych - nie ma na to zgody samorządów, nie ma też zgody Polaków. Rozumiem – odchudzenie programów nauczania, ale można to zrobić inteligentnie i w zupełnie innych obszarach. Nie będziemy zgadzać się z tym, że polska tradycja narodowa, polscy patrioci będą wycinani z lekcji historii. Deklarujemy, że będziemy wspierać wszelkie inicjatywy historyczne, takie jak Bieg Tropem Wilczym ale też zastanowimy się nad wsparciem kółek historycznych w każdej szkole nadzorowanej przez powiat siemiatycki. Jesteśmy Polakami, patriotami i będziemy działać, aby pamięć historyczna trwała w społeczeństwie - mówił.

W Biegu Tropem Wilczym na trasie Perlejewo – Granne w niedzielę 3 marca biegło około 210 osób. Nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem wydarzenia czuwali policjanci z KPP Siemiatycze i strażacy z KP SPS Siemiatycze i OSP z terenu gminy Perlejewo oraz Pogotowie Ratunkowe z Siemiatycz. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników wojskową grochówkę serwowaną prosto z kuchni polowej i kiełbaski z ogniska.



Organizatorami patriotycznego biegu było starostwo powiatowe w Siemiatyczach i gmina Perlejewo. Ogólnopolskim organizatorem i koordynatorem - Fundacja Wolność i Demokracja.





Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

8 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Fabian Niedz. 03.03.2024 19:33:34

Gratuluję i szczerze dziękuje świetniej imprezy. Do zobaczenia za rok

Izabella Pon. 04.03.2024 10:59:05

Jest i Robin Hood w rajtuzach !

Victoria Pon. 04.03.2024 13:04:04

Przynajmniej ma ...a, nie to co tęczowe chłopaczki

POLAK Pon. 04.03.2024 13:39:37

Najważniejsze że bieg się odbył. I aby w przyszłym roku również PAMIĘTAĆ I POBIEC WILCZYM SZLAKIEM. Jeśli pani minister szkolnictwa nadal bedzie to my POLACY musimy pamiętać o Żołnierzach Wyklętych

informacja Niedz. 03.03.2024 16:55:44

Dziwi i przeraża fakt, że podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zabrakło premiera, marszałków sejmu i senatu

niestety Niedz. 03.03.2024 19:24:53

wg dzisiejszej władzy centralnej ..........Wyklęci znów zostali wyklęci przez właśnie te środowiska.........w tym PSL .....!!!!!!

taka prawda Pon. 04.03.2024 11:26:19

PSL czy ZSL to najgorszy sort partyjny jaki w Polsce jest. ZERO kręgosłupa, ZERO wartości i hasło STOŁEK JEST NAJWAŻNIEJSZY

Natalia Pon. 04.03.2024 13:07:39

Zielone ludziki to szkodniki polskiej wsi