Mieszkańcy gminy Nurzec Stacja nadal protestują przeciwko budowie kurników przemysłowych
Region
Pon. 22.03.2021 14:51:00
22
mar 2021
mar 2021
W gminie Nurzec Stacja prowadzone są dwa postępowania dotyczące budowy ferm przemysłowych. W ubiegłym tygodniu wójt gminy Nurzec Stacja wydał decyzję odmowną w sprawie lokalizacji inwestycji w Augustynce. Inwestor ma 14 dni by się od niej odwołać. Nadal prowadzone jest postępowanie w sprawie wsi Siemichocze. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie kurników i zbierają podpisy pod petycją.
Stowarzyszenie TU ŻYJEMY zwraca się do mieszkańców Gminy NURZEC-STACJA oraz osób, którym zależy na życiu w środowisku wolnym od odorów i innych zanieczyszczeń, na bezpiecznym ruchu drogowym, a także na zachowaniu ekstensywnego rolnictwa i ekologicznego charakteru okolicy – do wsparcia protestu przeciwko powstaniu fermy brojlerów na terenie wsi Siemichocze i Augustynka.Treść protestu o zainicjowanie i wsparcie działań zmierzających do zablokowania planowanej inwestycji, tj. przeciwko powstaniu fermy brojlerów na terenie wsi Siemichocze i Augustynka dostępna jest TUTAJ
Rozumiemy prawo inwestora do rozwijania działalności gospodarczej, ale nie wówczas, gdy koszty utajone takich inwestycji ponosimy my – mieszkańcy, czytamy w proteście, który przeciwko fermom wytacza szereg argumentów:
1. Powstanie ferm w bliskim sąsiedztwie naszych domów i przejazdy wielkotonażowe jedyną droga przez wieś i inne miejscowości na trasie przejazdów, spowoduje znaczne pogorszenie jakości życia mieszkańców wsi – chodzi o kwestie zdrowotne, bezpieczeństwo drogowe, możliwość prowadzenia zarobkowej działalności rolniczej i ogrodniczej (małe gospodarstwa rodzinne), agroturystycznej oraz usługowej.
2. Skażenie powietrza uciążliwymi gazami i pyłami (związki chemiczne bioaerozol zawierający wirusy, bakterie i grzyby) dotyczyć może nawet terenów w znacznej odległości od ferm (duża łatwością przenoszenia odorantów przez wiatr). Związki te mogą wywoływać wiele groźnych schorzeń, jak np. migreny, kaszel, katary, problemy skórne i z układem krążenia, reakcje o podłożu zapalnym i uczuleniowym, alergie.
3. Kolejna fala ptasiej grypy zagraża hodowli drobiu w rodzinnych gospodarstwach (kury, kaczki, gesi, perliczki) oraz - co potwierdza WHO – zdrowiu ludzi, ponieważ w roku 2021 doszło do transmisji wirusa z drobiu fermowego na ludzi!
4. Nie godzimy się na przedmiotowe traktowanie zwierząt hodowanych na fermach przemysłowych. Hodowla intensywna jest niehumanitarna, nieetyczna i wiąże się jedynie z brakiem empatii, materializmem i konsumpcjonizmem. Skutecznie uniemożliwia spełnianie naturalnych potrzeb zwierząt i nie ma nic wspólnego ze współczesną świadomością
ekologiczną i postępem cywilizacyjnym.
5. Nie godzimy się na przemysłowa produkcję taniego, ale niezdrowego mięsa.
6. Jesteśmy świadomi możliwości zanieczyszczenia powietrza, gleby, wód powierzchniowych i gruntowych, zwłaszcza związkami azotu i fosforu oraz skażenia wirusami, bakteriami i grzybami. Jesteśmy świadomi szkodliwości hałasu, wibracji, wzmożonego ruchu ciężkich pojazdów. Nie zgadzamy się, żeby środowisko naturalne, w którym żyjemy było w taki sposób narażane i niszczone.
7. Porównanie dochodów (podatek rolny) jakie Gmina może uzyskać z tytułu prowadzenia na jej terenie fermy z długofalowymi kosztami i utraconymi korzyściami (ograniczenie powstawania nowych przedsięwzięć, zahamowanie budownictwa mieszkaniowego, remonty nawierzchni itp.), budzi uzasadnione obawy co do opłacalności ekonomicznej i społecznej istnienia tej inwestycji na terenie Gminy NURZEC-STACJA.
8.Istnieje duże prawdopodobieństwo zwiększenia wielkości ferm oraz budowy następnych w przyszłości, bądź też rozszerzania działalności o np. spalarnię śmieci czy biogazownię, na co jako społeczność nie wyrażamy zgody. Mieszkamy w znanym w całej Polsce rejonie ZIELONYCH PŁUC POLSKI i to jest nasze bogactwo i dziedzictwo!
9. SPADNĄ CENY NIERUCHOMOŚCI i GRUNTÓW ROLNYCH w sąsiadujących z fermą miejscowościach. Zaniknie obecnie duże zainteresowanie zakupem siedlisk przez mieszkańców miast – ludzie ci nabywają i odnawiają tradycyjne budynki drewniane Podlasia, dbając o zachowanie lokalnego budownictwa i chroniąc skazane na zniszczenie obiekty architektury drewnianej.
10. Żądamy ochrony walorów środowiskowych w celu zwiększenia atrakcyjności obszaru gminy dla rozwoju funkcji turystycznej oraz zachowania warunków do bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem, na terenach o wysokich walorach przyrodniczych.
11. Żądamy poszanowania naszych praw obywatelskich płynących z Konstytucji zgodnie, z którą: „Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych. Władze publiczne powinny wspierać działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska. Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska.”
Źródło: petycjeonline.com
ABol [ja]
0 komentarze