Drohiczyn

Mieszkańcy Drohiczyna zyskali dostęp do gazu

Region Pt. 29.09.2023 12:04:43
29
wrz 2023

W czwartek, 28 września w Drohiczynie oddano do użytku stację regazyfikacji LNG. W ramach inwestycji Polska Spółka Gazownictwa wybudowała także gazociąg, do którego mogą podłączać się gospodarstwa domowe, budynki użyteczności publicznej oraz miejscowi przedsiębiorcy. To kolejna podlaska gmina, która zyskała dostęp do błękitnego paliwa. Było to możliwe dzięki tzw. gazyfikacji wyspowej.

Gazyfikacją obejmowane są kolejne obszary Polski i Podlasia, wyjaśnia Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa, zwracając uwagę na korzyści płynące z tego procesu. - To inwestycja korzystna dla nas, mieszkańców i samorządu. Mamy nadzieję, że ściągnie ona do tego regionu wielu inwestorów. Miasteczko Drohiczyn jest znane ze swojej atrakcyjności turystycznej, więc też zaoszczędzi mieszkańcom oddychania smogiem. Będzie czyściej, bezpieczniej, przyjemniej no i przede wszystkim da to inny komfort życia mieszkańcom Drohiczyn.

Prowadzona dziś gazyfikacja porównywana jest niejednokrotnie do procesu elektryfikacji z okresu powojennego. Oba procesy podnoszą standard życia, dają wygodę. Na gaz mieszkańcy Drohiczyna czekali dziesiątki lat, nawet burmistrz Wojciech Borzym przyznaje, że wydawało się to nierealne. - Nadeszła wiekopomna chwila, bo mieszkańcy od dawna prosili o gaz. Nie wierzyłem, że to się uda, a jednak przyszedł ten dzień - mówił Borzym.

Starosta siemiatycki Marek Bobel przypomniał historię tej inwestycję, drogę od pomysłu do przecięcia wstęgi i oddania jej do użytku. Jak mówił konieczne było lobbowanie i przekonywanie, że ta inwestycja się opłaca. Zaangażowany był w te działania poseł Jarosław Zieliński. To impuls gospodarczy dla Drohiczyna i regionu.

- Zarówno rząd jak i samorząd jest po to, by ludziom żyło się lepiej, bezpieczniej, a w tym wypadku też bardziej ekologicznie - wyjaśniał członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski.

Zostały już położone gazociągi i Drohiczyn jest gotów na przyjęcie gazu, informował Grzegorz Mackiewicz dyrektor białostockiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa potwierdzając, że inwestycja jest wzorem modelowej współpracy spółki skarbu państwa i samorządu.

Stację LNG poświecił bp senior diecezji drohiczyńskiej JE Antoni Dydycz, który wraz z gospodarzami i gośćmi wydarzenia przeciął też symboliczną wstęgę.

W czasie wydarzenia Polska Spółka Gazownictwa przekazała Ochotniczej Straży Pożarnej w Drohiczynie detektor gazu, urządzenie pomiarowe służące do ochrony osobistej, między innymi podczas prowadzania akcji ratowniczo-gaśniczych.

Relację z otwarcia stacji przygotowała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Kierowca Pt. 29.09.2023 10:25:35

Rozwadów, Mierzwice, Kózki, też czekają na gazociąg. W gminie jest wielka przepompownia, a gazociąg z jednej strony kończy się na wylocie z Sarnak, a z drugiej... nawet samo Zabuże nie ma gazu nie licząc dworku, który ma swoją stację redukcyjną na "Jamale"! Tak od spalania paliw stałych nie odejdziemy...