Mielnik wczesną wiosną
Region
Śr. 07.04.2021 16:43:09
07
kwi 2021
kwi 2021
Mielnik bez wątpienia może zachwycać mieszkańców i turystów o każdej porze roku. Skarbem gminy jest nie tylko rzeka Bug, z jej meandrami i rozlewiskami, ale też wyjątkowe skarby przyrody, i zabytki świadczące o historii tej ziemi. O ich zachowanie i właściwe ukazanie mieszkańcy dbają z pokolenia na pokolenie. Teraz dodatkowo wsparciem w trosce o środowisko są środki unijne.
W projekcie pod nazwą „Ochrona i promocja bioróżnorodności siedlisk kserotermicznych w gminie Mielnik” gmina miała do dyspozycji prawie 2 mln zł, z tego 1 692 366,49 zł (85%) ze środków RPO Województwa Podlaskiego. Na obszarach objętych projektem występują jedne z nielicznych siedlisk muraw kserotermicznych w Polsce, które są roślinnością charakterystyczną dla klimatu zwrotnikowego – to unikat, o którym nie wszyscy wiedzą.Na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Głogi” zbudowano ścieżki terenowych o długości 3500 m, są tam w sumie trzy szlaki o różnej długości i trudności marszu – ich przejście nie jest spacerkiem, ale nie lada wyzwaniem, chociaż to „tylko” 3,5 km warto wyruszyć na tę wyprawę w porządnych butach. Na trasie znajdziemy opisy roślin, ławki do krótkiego odpoczynku, kosze na śmieci, a także platformę widokową.
W ramach tego samego zadania zbudowano platformę widokową na Górze Rowskiej. Na szczyt góry prowadzą łagodne ścieżki przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, czy rodziców z wózkami. Na trasie znajdują się ławeczki i mini amfiteatr, na jednej z platform widokowych jest też luneta, ale i bez tego szkiełka podziwiać można szeroką panoramę doliny Bugu.
Z kolei dzięki projektowi transgranicznemu „Bug łączy”, którego liderem jest Drohiczyn, a partnerami wszystkie nadbużańskie gminy, w uroczysku Topolina ulokowano tubę do słuchania przyrody, pełniącą też rolę altanki. Dodatkowo nad rzeką pojawiły się oznaczenia dla kajakarzy.
Niezmiennie atrakcyjna pozostaje kopalnia kredy - jedyna działająca odkrywkowa kopalnia kredy w Polsce, trudno też pominąć Górę Zamkową i ruiny kościoła zamkowego.
Gminne atrakcje i miejsca warte zwiedzenia są dość dobrze oznakowane, nie tylko w Mielniku ale na terenie całej gminy znaleźć można kierunkowskazy i tablice informacyjne, podróżni z pewnością docenią też toalety publiczne, które ulokowano w centrum miasta a także przy ścieżkach edukacyjnych, niby coś oczywistego, ale podróżując i zwiedzając, pewnie nieraz przekonamy się w wielu miejscach atrakcyjnych turystycznie brakuje tej podstawowej infrastruktury.
Przyroda dopiero budzi się z zimowego snu, nad Bugiem rozlewiska utrudniają jeszcze swobodne wędrówki, ale za to teraz nadbużańską panoramę możemy podziwiać w całej okazałości, kiedy pojawi się więcej zieleni, korony drzew nieco ją przesłonią. To wszystko sprawia, że o każdej porze roku nadbużańskie tereny, zachwycają inaczej i o każdej porze roku, warto tu wracać.
ABol/DW
0 komentarze