Łuków

Łuków: zamieszanie przy nadawaniu nazwy nowej ulicy

Region Pt. 01.03.2024 08:51:15
01
mar 2024

Ostatniego dnia lutego odbywała się w Łukowie jedna z ostatnich sesji Rady Miasta w tej kadencji. Obrady przebiegały szybko i sprawnie do momentu, kiedy rozpoczęła się dyskusja nad nadaniem nazwy nowej drodze łączącej ulice Wereszczakówny, Wileńską i Kresów Wschodnich.

W czwartek, 29 lutego odbywała się w Łukowie sesja Rady Miasta. Obrady przebiegały szybko i sprawnie. Emocje pojawiły się kiedy radni zaczęli omawiać punkt mówiący o przyjęciu stanowiska Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, która negatywnie zaopiniowała wniosek złożony przez mieszkańca Łukowa i podpisany przez 56 osób, aby jednej z ulic w mieście nadać nazwę Ostrobramska. Chodziło o ulicę znajdującą się na nowym osiedlu powstającym w okolicach kościoła Świętego Brata Alberta. To ulica biegnąca przez nowe osiedle mieszkaniowe, która łączy ulice Wereszczakówny, Wileńską i Kresów Wschodnich.

Większość członków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji nie przychyliła się do wniosku mieszkańców. Uznano, że ta ulica powinna nosić nazwę Kawaleryjska. Propozycja nie była przypadkowa. To jedna z sugestii zgłoszona przez sędziego Mariusza Brojka, prezesa Sądu Rejonowego. Padła ona z jego strony na sesji, na której decydowano o przekazaniu działki znajdującej się przy tej właśnie ulicy na potrzeby budowy nowej siedziby sądu. Większość członków komisji uznała, że tak więc powinna nazywać się ta droga.

Dyskusja nad tym punktem porządku obrad zaczęła się od małego zamieszania Jak się okazało ani przewodniczący komisji Robert Dołęga, ani wiceprzewodniczący Leonard Baranowski nie mieli materiałów, aby przedstawić pozostałym radnym stanowisko komisji. Skończyło się więc na tym, że radny Robert Dołęga odczytał treść uchwały korzystając z materiałów sesyjnych. Później zaczęła się długa dyskusja, z której wysuwał się jeden wniosek: większość radnych była za propozycją mieszkańców.
Ostatecznie uchwała wyrażająca negatywne stanowisko komisji w sprawie wniosku mieszkańców, nie została przez radnych przyjęta. Większość była również przeciwna drugiej uchwale, przygotowanej także na wniosek komisji, aby tej ulicy nadać nazwę Kawaleryjska. W ten o to sposób kwestia nadania nazwy nowej drodze nie została rozstrzygnięta.

Co teraz? Prawdopodobnie Komisja Skarg, Wniosków i Petycji zajmie się wnioskiem mieszkańców jeszcze raz. Niewykluczone, że będzie też pracować nad kolejnym wnioskiem w tej sprawie. Już po sesji ze strony radnych Arkadiusza Pogonowskiego i Łukasza Bobra padła zapowiedź, że rozważą oni złożenie wniosku, aby tej ulicy nadać nazwę Lwowska.

Po sesji zebraliśmy dla Państwa komentarze w tej sprawie. Udzielili ich nam wiceprzewodniczący Rady Miasta Przemysław Suchodolski, radni Ireneusz Goławski i Przemysław Wereszczyński oraz burmistrz Piotr Płudowski.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

13 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Ble ble Pt. 01.03.2024 12:40:14

Mam nadzieję, że ci panowie radni nie będą w nowej radzie. Czas na nowe rozdanie. Goławski też nie na burmistrza. To taki kmiotek

Antypisland Pt. 01.03.2024 12:42:39

Przez dwie godziny kłócili się o coś, co było głosowane w następnym punkcie. Lonio jak zwykle w kosmosie. Pan Dołęga jak zwykle nie jest w pisie, a Pan Goławski jest ale w swoim, pozbawionym przepisów świecie.

Adrju7 Niedz. 03.03.2024 08:24:08

Ostrobramska piękna nazwa dla ulicy .Koresponduje z nazwami pozostałych ulic noszących miano nawiązujące do polskości ziem nam odebranych przez Stalina. To również i przede wszystkim nawiązanie do kaplicy Matki Boskiej co świeci w Ostrej Bramie .Widziałbym jako sądsiad, z Wereszczakówny Maryli piękną kapliczkę architektonicznie pięknie wkomponowaną we współczesną zabudowę.Kawaleryjska wprowadza zamieszanie , wyrywa z kontekstu nazw które patronują Nowemu Łukowowi II .Dajmy nowoosiedleńcom czas na przemyślenie swojej pochopnej decyzji a radnym przygotowanie rzeczowej obrony swego stanowiska . My nie ułani ani nasze domy to nie stajnie by tu z końskim zadem , po kawaleryjsku rzecz ujmować. Zawsze to lepiej otrzymać wezwanie do sądu za obrazę kasty na Ostrobramską niż kopytną , przepraszam kawaleryjską.

Dunder Pt. 01.03.2024 14:58:47

Skoro przy nowej ulicy ma znajdować się budynek sądu może nazwa powinna wywoływać skojarzenie z miejscem, np: mitologicznie - ul. Temidy literacko - ul. Zbrodni i kary politycznie - ul. Prawa i Sprawiedliwości filmowo - ul. Kargula i Pawlaka (oni przecie zza Buga)

krisek Pon. 04.03.2024 07:06:48

Co drugi nie wymówi nawet "Kawaleryjska"

Łukowiak Pt. 01.03.2024 12:07:18

Lepiej Ułanska, krócej i łatwiej wymówić.

Katerina Pt. 01.03.2024 14:03:22

Mało mamy problemów w mieście ,żeby kłócić się o nazwę ulicy. Powinno się powołać grupę osób kompetentnych żeby decydowali o nazwach . Wstyd radni !!! Weźcie się do pracy , nie tylko uprzejmości przed wyborami.

LLU-LLU Niedz. 03.03.2024 07:41:16

Mieszkańcy dla niektórych radnych ważni są tylko podczas wyborów . Wybierzcie Mnie a później tylko ja mam rację i ja będę decydował jak chcę. Później wnioski mieszkańców są tylko problemem dla radnych. Przynajmniej tych aktualnych radnych.

Dorota Pt. 01.03.2024 19:42:24

Ułańska ładnie brzmi. Nie podoba mi się już istniejąca nazwa Kresów Wschodnich.

Obserwator Pt. 01.03.2024 07:01:24

Mam nadzieję że Pan Dołęga i Pan Baranowski nie będą radnymi Rady Miasta w następnym rozdaniu. Ich obecność w radzie to jakaś porażka???

ja-ja-ja Pt. 01.03.2024 15:42:32

Zagłosujmy na radnych, którzy merytorycznie i ze spokojem wyrażają swoje opinie. NIE DLA agresywnych alternatywnych chłopców w krótkich spodenkach!

mieszkaniec Pt. 01.03.2024 07:27:29

Okazja do tego już 7 kwietnia

wyjaśnienie Pt. 01.03.2024 08:01:54

Przykład idzie z góry. Neo władza traktuje historię bardzo wybiórczo. Wszystko, co jest antykomunistyczne nie będzie legalne.