Leśnicy ratują lasy przed inwazją szkodników
Region
Pt. 12.05.2023 17:24:59
12
maj 2023
maj 2023
Już w ubiegłym roku informowaliśmy o narastającym problemie, który dotyka lasy Nadleśnictwa Nurzec. Od kilku lat na terenie tego nadleśnictwa leśnicy obserwują rosnącą liczbę pędraków (larw), m.in. chrabąszcza majowego.
Larwa chrabąszcza jest dosyć duża – osiąga wielkość nawet do 6 cm, z workowatym ciałem wygiętym w kształcie litery C, głowa jest ciemno zabarwiona, a ciało bladożółte. Odżywia się ona korzeniami roślin i żeruje w ziemi nawet do 4 lat. Gdy tylko gleba osiągnie temp. około 10 stopni Celsjusza chrabąszcze wychodzą z ziemi i lecą w korony drzew na żer. Korzystają ze świeżych i miękkich liści. Żerują głównie na klonach, dębach, grabach i brzozach. Trwa to około dwóch tygodni, ale nie to jest największym problemem, ponieważ korony drzew w miarę szybko się regenerują. Głównym zmartwieniem leśników są żerujące przez lata pędraki. Żyją one bezpiecznie pod ziemią przez cztery lata, żywiąc się korzeniami i szczątkami roślin, na początku traw, potem drzew, a w miarę swojego rozwoju dobierają się do coraz grubszych korzeni. Są one problemem nie tylko dla szkółek i najmłodszych upraw, ale także dla młodników. Często wyrządzają też istotne szkody w rolnictwie, ogrodach i sadach.W związku ze stwierdzonym zagrożeniem trwałości lasów Nadleśnictwa Nurzec oraz przyległych lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, spowodowanym masowym występowaniem chrabąszcza majowego i kasztanowca, nadleśnictwo zdecydowało o wykonaniu ratowniczego zabiegu zwalczania dorosłych postaci chrabąszcza majowego i kasztanowca.
Oprysk ratowniczy będzie wykonywany w terminie do 31 maja 2023r. na terenach leśnych Leśnictwa Radziwiłłówka, Koterka, Mętna, Sutno, Mielnik i Żurobice oraz w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa.
Zabieg będzie wykonany aparaturą lotniczą na łącznym areale 3300,70 ha przy użyciu środka ochrony roślin dopuszczonego do stosowania (MOSPILAN 20 SP), zawartego w wykazie środków ochrony roślin zarejestrowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W związku z opryskiem obowiązywać będzie 14-dniowa karencja dla runa leśnego – 14 dni.
Kontrolę i monitoring zagrożenia od owadów prowadzą służby terenowe Nadleśnictwa Nurzec, Zespół Ochrony Lasu w Olsztynie i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.
Zaleca się, aby pszczelarze posiadający pasieki w promieniu 3 km od miejsca zabiegu, zamknęli pszczoły w dniach zabiegu w godzinach porannych (orientacyjnie od wschodu słońca do godz. ok. 8.00) i wieczornych (od godz. 18.00 do zachodu słońca) w zależności od warunków atmosferycznych, tj. wilgotności powietrza nie mniejszej niż 60% oraz prędkości wiatru do 4m/s, w których wykonywane będą opryski lasu.
Z Nadleśniczym Nadleśnictwa Nurzec Arturem Gackim o zagrożeniu trwałości lasów spowodowanym masowym pojawieniem chrabąszcza majowego i kasztanowca oraz lotniczych zabiegach ratowniczych w nurzeckich lasach, rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.
Więcej informacji na temat planowanych oprysków ratowniczych znaleźć można na stronie Nadleśnictwa Nurzec:
https://nurzec.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/planowane-lotnicze-zabiegi-ratownicze
0 komentarze