Siemiatycze

Kwesta na starym cmentarzu w Siemiatyczach

Region Pon. 31.10.2022 08:07:54
31
paź 2022

1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych na starym cmentarzu w Siemiatyczach odbędzie się kwesta na ratowanie zabytkowych pomników.

Kwesta będzie prowadzona przy trzech bramach prowadzących na stary cmentarz: przy ul. Powstania Styczniowego, przy wejściu od strony kaplicy Św. Anny i od strony ul. Ciechanowieckiej. Kwesty na ratowanie starych pomników od lat organizuje Towarzystwo Przyjaciół Siemiatycz wspomagane przez wolontariuszy.

Zbiórka rozpocznie się o godzinie 9.00 i zakończy się około godziny 12.00. niektórzy mówią, że to za krótko, ale kwestujący z wieloletnich obserwacji wiedzą, że ruch na cmentarzu jest od rana i przez te kilka godzin przez cmentarne uliczki przechodzą tłumy. Kwesta kończy się zanim na cmentarz dotrze procesja z kościoła pw. WNMP, by nie zakłócać czasu modlitwy.

Towarzystwo Przyjaciół Siemiatycz, pierwsze kwesty organizowało przed ponad 20 laty, teraz są to regularne działania podejmowane przez TPS – z wyjątkiem dwuletniej przerwy spowodowanej pandemią. Do tej pory wyremontowano ponad 30 pomników. Ze względu na wysokie koszty renowacji, zwykle trzeba 2-3 lat by nazbierać pieniądze na uratowanie jednego pomnika. Na cmentarzu, który powstał ponad 200 lat temu nagrobków, które należałoby jak najszybciej wyremontować jest wiele, na liście tej ciągle pojawiają się nowe potrzeby. W tym roku poddano renowacji pomnik kolumnowy w okolicach kaplicy Św. Anny, prace kosztowały 14 tys. zł.

Stary siemiatycki cmentarz znajduje się pomiędzy ulicami Powstania Styczniowego i Ciechanowiecką. Został założony w latach 1805-06 jako nekropolia wielowyznaniowa, byli tam chowani katolicy, ewangelicy i unici. W 1863 roku na terenie cmentarza i w jego okolicach rozegrała się jedna z bitew powstania styczniowego zakończona klęską wojsk powstańczych. W obrębie cmentarza znajduje się symboliczny grób poległych powstańców z pamiątkowym pomnikiem. Obok pochowani są żołnierze, którzy zginęli w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Na cmentarzu znajdują się dwie zabytkowe kaplice. Kaplica Świętej Anny – najstarszy drewniany budynek w Siemiatyczach (w ostatnich latach odrestaurowany) i murowana kaplica ewangelicka w której znajduje się galeria krzyży nagrobnych (administratorem budynku jest Siemiatycki Ośrodek Kultury). Na nekropolii znaleźć można nagrobki, na których znajdują się napisy w języku polskim, rosyjskim jak i napisy dwujęzyczne.

Wiele zabytkowych pomników wymaga natychmiastowej renowacji, środki zebrane podczas kwesty 1 listopada będą przeznaczone na odnowę najstarszych nagrobków.
Kwesta na cmentarzu w Siemiatyczach odbędzie się 1 listopada w godzinach 9.00 – 12.00. Wśród kwestujących, od lat jest też nasza radiowa koleżanka Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.