Siemiatycze

Książka ze wspomnieniami więźniarek z obozu w Ravensbrück

Region Pt. 30.06.2023 17:13:01
30
cze 2023

Nakładem Białostockiego Oddziału IPN ukazała się książka ze wspomnieniami więźniarek z obozu w Ravensbrück.

To było trudne ale ważne zadanie - mówi Patrycja Sanejko z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, autorka książki o polskich kobietach z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

- To było trudne zadanie nie tylko pod względem naukowym, samej kwerendy, poszukiwania i też odsiewania od siebie informacji prawdziwych i fałszywych, ze względu też na regionalizmy i powtarzalność nazwisk charakterystycznych dla regionu łapskiego, typu Łapińscy czy Perkowscy. Musiałam też zgłębić bardzo historię regionalną żeby rozróżnić te rodziny od siebie. Też emocjonalnie bardzo dużo mnie to kosztowało ale cieszę się, że ujrzało to światło dzienne, bo naprawdę trzeba o tym mówić.
Ravensbrück uznawany jest za najcięższy i najokrutniejszy obóz koncentracyjny dla kobiet. Jak podkreśla Patrycja Senejko pozostało niewiele śladów po obozie położonym w malowniczej scenerii niemieckich lasów, około 80 km od Berlina.

- To przepiękne miejsce położone nad jeziorem Schwedt. Jeziorem, które jest też mogiłą bo tam znajdują się prochy więźniarek, które były gazowane w komorze gazowej, potem kremowane w krematorium, które znajduje się na terenie obozu. Natomiast dziś na terenie obozu znajdują się właściwie jedynie domy budowane rękami polskich więźniarek, a także muzeum, w którym muszę zaznaczyć, że brakuje polskich napisów, mimo że znaczną część więźniarek stanowiły właśnie Polki, na których przeprowadzano też eksperymenty medyczne.

„Historie nieopowiedziane... Wspomnienia obozowe Heleny Perkowskiej i innych kobiet z lat 1944-1945” zawiera 150 biogramów więzionych kobiet, a także listę aresztowanych mężczyzn. Aresztowania miały miejsce po akcji oddziału Kedyw Armii Krajowej, który w maju 1944 roku przeprowadził atak zbrojny na niemiecki transport jadący trasą Łomża-Białystok. Zginęło wówczas kilku Niemców, a w odwecie na terenie obwodu białostockiego aresztowano 1,5 tysiąca osób. Kobiety osadzono w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck, mężczyzn w Gross-Rosen.

Książka „Historie nieopowiedziane... Wspomnienia obozowe Heleny Perkowskiej i innych kobiet z lat 1944-1945” jest hołdem oddanym więźniarkom obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Autorką publikacji jest Patrycja Sanejko z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

O niezwykłej i niełatwej książce z autorką rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. POSŁUCHAJ

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.