Siemiatycze

Koncert Patriotyczny i Wieczornica z Rajdem Katyńskim w Drohiczynie

Region Niedz. 12.11.2023 15:15:40
12
lis 2023

W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w sobotę, 11 listopada w Drohiczynie odbyły się wydarzenia nieupamiętniające tę datę. Sprawowano Mszę św. z modlitwą o Boże błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny, a przy Pomniku Niepodległości na Górze Zamkowej złożono kwiaty. Wieczorem z inicjatywy Gminy Drohiczyn i Gminnego Ośrodka Kultury odbył się koncert pieśni patriotycznej „Moja Ojczyzna”.

Przed publicznością, która szczelnie wypełniła salę widowiskową najpierw wystąpiła grupa wokalna działająca przy MGOK Drohiczyn pod kierunkiem pani Magdaleny Chomać. Następnie z wiązanką znanych utworów, polskich szlagierów nawiązujących do wolności i niepodległości, wystąpił zespół Ambitus. Na koniec w niezwykłą muzyczną podróż uliczkami Wilna zabrał wszystkich wileński bard Wiktor Dulko. Ta ostatnia część koncertu okraszona była wieloma barwnymi opowieściami o miłości do Ojczyzny, którą Polacy mieszkający na Litwie noszą w sercach. Przy tej okazji można było też nabyć płytę CD jako wsparcie hospicjum w Wilnie.

W spotkaniu wśród licznie zgromadzonej publiczności byli też goście wyjątkowi, motocykliści ze Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, którzy już po raz kolejny 11 listopada po Mszy Św. w Świątyni Opatrzności Bożej oraz Motocyklowej Paradzie Niepodległości w Warszawie, przyjechali do Drohiczyna by uczestniczyć w wieczornym spotkaniu patriotycznym.

Na koniec części muzycznej głos zabrali: dawny wieloletni prezes Rajdu Katyńskiego oraz burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym i starosta siemiatycki Marek Bobel, również członkowie SMMRK. Mówili oni o ostatnich działaniach Rajdu Katyńskiego, a przede wszystkim o wolności, niepodległości i suwerenności.

Po koncercie Rafał Siwek dyrektor MGOK Drohiczyn zaprosił wszystkich do obejrzenia wystawy fotograficznej pokazującej wyprawy Rajdu Katyńskiego.

Kolejnym punktem wieczoru była wieczornica patriotyczna z udziałem motocyklistów przybyłych z rożnych zakątków Polski. To spotkanie było okazją do kolejnych opowieści o wyprawach motocyklowych śladami Polaków i Polskich bohaterów, szczególne miejsce poświecono Rajdowi Śladami Armii Generała Andersa. Tu też znalazło się miejsce na podziękowania dla osób szczególnie zaangażowanych w działalność stowarzyszenia i jego przyjaciół. Podziękowania te trafiły m.in. na ręce Wiktora Dulko z Wilna, Anny Paniszewej - polskiej działaczki społecznej i oświatowej na Białorusi, która po przeprowadzeniu lekcji o żołnierzach wyklętych zastała przez tamtejsze władze aresztowana, a po uwolnieniu z więzienia zamieszkała w Polsce i współpracuje z Rajdem Katyńskiemu, ks. Wiesława Niemyjskiego proboszcza parafii katedralnej w Drohiczynie, Bernarda Leoniaka motocyklisty, członka Rajdu Katyńskiego, Wojciecha Borzyma – burmistrza Drohiczyna, motocyklisty.

Podziękowanie za wspieranie idei Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu katyńskiego oraz za Wielkie Polskie Serce, otrzymała też nasza redakcyjna koleżanka Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.

Rozmawiano też o kolejnych planowanych działaniach Rajdu, w tym o współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży i akcji Polak z Sercem.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Anna. Wt. 14.11.2023 07:15:05

Drohiczyn, to Drohiczyn. Piękne miejsce, dobrzy ludzie. Lubię tam wracać.