Siemiatycze

Kierowcy podczas specjalnego szkolenia uczyli się, jak jeździć bezpiecznie

Region Wt. 28.03.2023 13:28:21
28
mar 2023

To była propozycja dla kierowców, którzy mają prawo jazdy i na co dzień jeżdżą za kierownicą - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku razem z Podlaskim Urzędem Marszałkowskim zaprosił mieszkańców województwa na zajęcia doskonalenia jazdy. Chociaż kierowcami są od lat, przyjęli zaproszenie przyjechali z Białegostoku, Hajnówki Siemiatycz, bo chcą jeździć bezpiecznie.

Pani Justyna Seweryn jeździ samochodem od 12 lat, na warsztatach odkryła, jakie niebezpieczeństwa mogą spotkać ją na trasie.

- Warto ćwiczyć, bo naszych reakcji nie da się wyćwiczyć w innym miejscu niż na takim torze. Lepiej przećwiczyć je tutaj w bezpiecznych warunkach i potem te umiejętności wykorzystać w życiu jeśli będzie taka konieczność. Trzeba się szkolić żeby sytuacja na drodze nas nie zaskoczyła, a jeśli nas zaskoczy to żebyśmy potrafili sobie z nią poradzić. Największym zaskoczeniem była dla mnie walka z zakrętem z podsterownością, nadsterownością. Poćwiczyliśmy to i mam nadzieję, że w razie konieczności będzie to wykorzystane.

Warsztaty zaczynają się od teorii, drugiego dnia w części praktycznej kursanci z instruktorami jeżdżą na specjalnym torze. Jak podkreśla Przemysław Sarosiek, dyrektor WORD Białystok, ważne jest to, że każdy jedzie swoim własnym samochodem.

- Kierowcy przyjeżdżają własnymi samochodami, do których wsiadają instruktorzy, dzięki temu uczestnicy uczą się bezpiecznego zachowania - bezpiecznej jazdy w przyjaznych, znanych sobie warunkach.

Jak podkreśla jedna z prowadzących zajęcia pani Agnieszka Orzechowska instruktor techniki jazdy, egzaminator w WORD Białystok, kierowcy w czasie takich zajęć poznają siebie i swoje samochody:

- Taki „weekend bezpiecznej jazdy” jest potrzebny by uświadomić sobie, jakim jestem kierowcą, a w formule którą tu mamy także by poznać swój pojazd. Na ile ten pojazd może nam pomóc w sytuacjach trudnych, bo jak zachowa się w czasie poślizgu, na zakręcie, warto poznać swoje auto w takich sytuacjach, ale w bezpiecznych warunkach.

Na pytanie, kto korzysta z takich szkoleń doświadczona pani instruktor odpowiada, że to mieszanka ludzi bardzo mądrych, bo zastanawiających się nad tym, jak bezpiecznie jeździć.

Zajęcia bezpiecznej jazdy są organizowane od 4 lat, do tej pory było siedem edycji, na każdej był komplet uczestników. Dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego szkolenia są bezpłatne dla wszystkich mieszkańców województwa podlaskiego.

W najbliższy weekend (31 marca i 1 kwietnia) WORD Białystok po raz pierwszy organizuje szkolenie „Baba za kółkiem” szczegółowe informacje znaleźć można w naszym portalu podlasie24.pl

Zajęcia doszkalające kierowców obserwowała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. POSŁUCHAJ
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook