Kiedy rodzic decyduje się na edukację domową dziecka?
Region
Pt. 25.10.2024 14:16:04
25
paź 2024
paź 2024
Każdy uczeń jest inny i każdy ma inne potrzeby. Jedną z możliwości nauki jest edukacja domowa, kiedy dziecko nie chodzi do szkoły, a pod nadzorem rodziców uczy się w domu. Powody wyboru takiej formy nauki są różne - wyjaśnia Teresa Moskal wicedyrektor Szkół Benedykta w Drohiczynie, działających w obszarze edukacji domowej.
- Najczęściej są to osoby, które są artystami, sportowcami, muzykami, gdzie czas poświęcony na wyjazdy, na treningi, nie pozwala im być na co dzień w szkole. Są też osoby, które nie odnalazły się w tym typowym systemie szkolnym. Dochodzi wtedy do depresji, załamań, niezdrowych sytuacji z rówieśnikami. Takie rzeczy najczęściej zmuszają rodziców do podjęcia decyzji o edukacji domowej. Mogą być to też kwestie wiary, poglądów, światopoglądu – które wchodzą do szkół. To także wpływa na to, że rodzice chcą sami świadomie wychowywać dzieci, według swoich tradycji, wartości, zasad, to powoduje że decydują się na edukację domową.- Nauka w systemie edukacji domowej musi być odpowiedzialną decyzją rodzica - podkreśla Teresa Moskal.
Ze szkoły stacjonarnej do edukacji domowej można przenieść się w czasie roku szkolnego, jednak uczeń, który np. miał już wystawione oceny semestralne nie będzie miał ich przepisanych, a każdy przedmiot musi zaliczyć w formie rocznego egzaminu. Nauka z systemie edukacji domowej rozpoczyna się już w przedszkolu, obejmuje szkoły podstawowe i średnie.
W edukacji domowej nie można powtarzać klasy, niezaliczenie przedmiotu powoduje powrót do szkoły stacjonarnej.
Edukacja domowa, nie jest tym samym, co nauka zdalna, nie jest to też szkoła on-line. Uczniowie objęci edukacją domową uczą się w domach, a raz w roku zdają egzaminy. Gdy rok szkolny w szkołach stacjonarnych nabiera rozpędu, w edukacji domowej to już czas pierwszych rocznych egzaminów. Uczniowie objęci systemem edukacji domowej sami decydują ile czasu poświecą danemu przedmiotowi, czy będą uczyć się go przez kilka miesięcy czy kilka tygodni. Kiedy opanują dany przedmiot przystępują do rocznego egzaminu.
W edukacji domowej w Szkole Podstawowej w Drohiczynie uczy się obecnie niemal 200 dzieci, a w liceum ponad 200. Tyle liczą jedne z większych szkół w powiecie siemiatyckim.
O edukacji domowej i jej obecnej kondycji Agnieszka Bolewska-Iwaniuk rozmawiała z Teresą Moskal, wicedyrektor Szkół Benedykta w Drohiczynie, działających w obszarze edukacji domowej.
http://archiwum.radiopodlasie.pl/NEW/2024/10/16/edukacja-domowa-rozmowa-z-teresa-moskal/
0 komentarze