Siemiatycze

Jednostka wojskowa w Czartajewie już jest! Inauguracja funkcjonowania jednostki odbyła się w obecności Ministra Obrony Narodowej

Region Niedz. 12.11.2023 20:22:32
12
lis 2023

W Czartajewie w powiecie siemiatyckim w niedzielę, 12 listopada odbyło się oficjalne otwarcie nowej jednostki wojskowej. To batalion czołgów. Inauguracja funkcjonowania jednostki odbyła się w obecności Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka, który przy tej okazji spotkał się z żołnierzami nowo formowanej 1 Dywizji Piechoty Legionów.

Szef MON mówił podczas uroczystości: - Z satysfakcją możemy powiedzieć, że kolejna jednostka na wschodzie naszego kraju została uruchomiona. To olejna jednostka Wojska Polskiego. Tu w powiecie siemiatyckim będzie, już jest w zasadzie, bo od dziś rozpoczęliśmy funkcjonowanie, batalion czołgów, który będzie wchodził w skład 1 Dywizji Piechoty Legionów, tej podlaskiej dywizji, której zadaniem jest odstraszanie agresora i zapewnienie bezpieczeństwa, jeżeli spojrzymy na kierunki ataku ze wschodu.
Brygada pancerna utworzona w Czartajewie, to nowa jednostka wojskowa nowo formowanej dywizji Wojska Polskiego tj. 1 Dywizji Piechoty Legionów. Ma być ona przeznaczona do prowadzenia działań bojowych w składzie dywizji lub samodzielnie, w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Jej utworzenie wzmacnia potencjał bojowy sił zbrojnych na kierunku kluczowym dla obrony tzw. rejonu „Biebrzańskiego”, obszaru szczególnie ważnego dla systemu obrony i spójności terytorialnej w północno-wschodniej Polsce.

W Czartajewie funkcjonuje już obozowisko kontenerowe z niezbędną infrastrukturą socjalno-bytową. W kolejnych latach zaplanowano rozbudowę infrastruktury stałej. W pierwszej fazie tworzenia jednostki będzie tu stacjonowało ponad stu żołnierzy, docelowo - kilkuset na stałe. Jednostka będzie dysponowała nowoczesnym sprzętem zakupionym dla Polski w ostatnich latach – czołgami K2, moździerzami Rak, systemami Poprad.

Minister Błaszczak zwrócił uwagę na rolę samorządu lokalnego w tworzeniu jednostki. Podziękował staroście i radzie powiatu siemiatyckiego za zgodne decyzje dotyczące przekazania gruntu na rzecz Wojska Polskiego. - Dziękuję za wzorową współpracę z samorządem lokalnym. To spowodowało, że tak szybko mogliśmy stworzyć tą jednostkę. Zależy nam na czasie. Jednostka w Czartajewie jest potrzebna, aby odstraszyć agresora, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie - mówił.

Podczas niedzielnego wydarzenia uroczyście wciągnięto na maszt flagę i odśpiewano hymn państwowy. W ten sposób symbolicznie i uroczyście dokonano otwarcie jednostki. Żołnierzom w tej podniosłej chwili towarzyszył szef MON Mariusz Błaszczak wraz z wiceministrem obrony narodowej Michałem Wiśniewskim, samorząd lokalny reprezentował starosta powiatu siemiatyckiego Marek Bobel, do udziału zaproszono wszystkich radnych Rady Powiatu Siemiatyckiego oraz przedstawiciele innych służb mundurowych – Policji i Straży Pożarnej.Nowa jednostka wojskowa to przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa, ale także rozwój gospodarczy. Jak powiedział Radiu Podlasie wicemister Michał Wiśniewski, powstanie jednostki wojskowej to impuls do rozwoju gospodarczego regionu, to nowe miejsca pracy ale też rozwój prywatnego sektora usług i handlu.

Na nowe miejsca pracy zwraca uwagę starosta powiatu siemiatyckiego Marek Bobel, zachęcając do wstępowania do wojska mieszkańców powiatu siemiatyckiego, ale też powiatów ościennych.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

10 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Patriota Czw. 16.11.2023 06:00:15

Piękną mają przykrywkę do wyciągania pieniędzy z naszych kieszeni. Na to wszystko idą miliardy złotych a służba zdrowia jak leżała tak leży, bo przecież ktoś nam grozi i zaraz będzie nas atakował.

Szczęśliwy Patriota Pt. 17.11.2023 04:59:41

Gdzie ta służba zdrowia leży? Bo chyba nie w Siemiatyczach. Lata pracy przynoszą efekty i dziś mamy i dobrze działający szpital i wojsko, które strzeże naszego bezpieczeństwa.

rezerwista Pon. 13.11.2023 06:33:58

Miała być petarda a wyszedł mokry kapiszon. Szkoda tylko pieniędzy podatników na wożenie tych czołgów tam i z powrotem. Ale co tam pieniądze podatników - ważny jest piar.

Do Hucpa medialna Pon. 13.11.2023 05:53:16

Święte słowa

Hucpa medialna Niedz. 12.11.2023 19:21:27

Popisówka medialna i nic więcej. Utworzenie 2 "jednostek" kontenerowych kosztowało w sumie 28mln zł. Czyli średnio po 14mln na jednostkę. W zamian postawiono kontenery i trochę utwardzonego placu. Budowa prawdziwej jednostki potrwa kilka lat, a do tego momentu nie ma ona prawie żadnej wartości bojowej. O tym, że celowo zadbano aby gospodarz gminy, w której znajdzie się jednostka nie został zaproszony to już nawet nie wspominam.

hucpa Pon. 13.11.2023 08:37:49

zgadzam sie, pierwsza zasada taktyki wojenej mowi zeby trzymac sprzet i zolnierzy w strategicznej odleglosci od granic wroga, a nie 30kilometrow, smiglowce wroga w kilkanascie minut unicestwily by takie super jednostki najlepszym przykladem szturm na kijow. Juz te stare dziadki to powinny odejsc.

gustlik Pon. 13.11.2023 04:44:12

HUCPO ... trudno w 3 miesiące zbudować jednostkę z blokami i garażami i całą infrastrukturą, ale co wymagać od hucpy POwskiej i KOowskiej. POkażecie zapewne w niedługim czasie jak się likwiduje jednostki w ramach RESETU z kacapami

do hucpy Pon. 13.11.2023 04:53:02

........... gospodarz gminy w dniu 10 listopada 2021 r. zabronił i zakazał udostępnienia Wojsku Polskiemu użyczenia 5 świetlic wiejskich na przenocowanie żołnierzy .................i wojsko to wie i pamięta................

POLAK Pon. 13.11.2023 12:54:33

Jak zwykle komuś przeszkadza wojsko. Jak by PO i PSL nie likwidowało jednostek to nie trzeba by było tworzyć nowych. 2. Nie da się w miesiąc wybudować jednostki. Komu to przeszkadza - towarzyszom ? Brawo. Jednostka jest, rozwinie się i dodatkowo gospodarka się ruszy. Po mimo tej silnej niemieckiej - jak by kogoś zacytować po co nam CPK i rozbudowa portu w Świnoujściu....

Hucpa medialna Pon. 13.11.2023 15:05:19

Podnosicie tutaj drodzy wielbiciele nierządzącej już partii, że nie da się wybudować jednostki w miesiąc czy trzy. Oczywiście. To po co przyjeżdżać i otwierać plac z kontenerami? I to za przynajmniej 14mln złotych? Zwykła pokazówka i wycieranie sobie partyjnych gęb polskim żołnierzem. A co do wójta - zapewne są na to dowody w postaci jakiegoś rozporządzenia, uchwały, odmowy na piśmie. Myśle ze będzie uczciwie jak to pokażecie.