Siemiatycze

Honore Joseph Louis Heroes – antykwariusz, który swoje kolekcje przekazał do Muzeum Rolnictwa

Region Pon. 30.10.2023 15:16:11
30
paź 2023

Był postacią nietuzinkową, urodził się w Belgii, Polskę wybrał za swoją ojczyznę. 21 października 2023r. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odsłonięto popiersie Honore Josepha Louisa Heroes’a (1936 – 2021). Pamięć dobroczyńcy muzeum uczczono w drugą rocznicę jego śmierci.

Antykwariusz, który przez ostatnie lata mieszkał pod Siemiatyczami przekazał do muzeum swoje zbiory antyków gromadzonych w Belgii niemal przez całe życie. Dzięki jego wsparciu można było umeblować i wyposażyć Pałac, potem wspólnie tworzono kolejne wystawy.

Relację z wydarzenia, w którym uczczono pamięć niezwykłego dobroczyńcy Muzeum Rolnictwa, przygotowała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. POSŁUCHAJ

Honore J. L. Heroes urodził się 16 stycznia 1936 r., w wielodzietnej rodzinie flamandzkiej, mieszkającej w małym miasteczku Woluwe St Lambert koło Brukseli. Pomimo innych planów rodziny postanowił został antykwariuszem i w młodości zamieszkał w Brukseli, gdzie mógł realizować swoje marzenie, tworzył swoją kolekcję antyków i zdobywał wiedzę o nich. Z czasem Jeff, tak był, bowiem nazywany przez przyjaciół, nauczył się wyszukiwać wartościowe przedmioty, rozpoznawać zabytkową porcelanę, przedmioty z brązu, oceniać obrazy, płaskorzeźby, uczył się identyfikować cenne przedmioty i odróżniać je od pospolitych wyrobów. Zdobyta wiedza i doświadczenie pozwoliły Mu na założenie własnej firmy antykwarycznej pod nazwą JEFF ANTIEK, którą prowadził przez blisko 40 lat. Stał się ekspertem, do którego zwracali się nie tylko kolekcjonerzy dzieł sztuki, a także twórcy filmowi i teatralni, poszukujący odpowiednich rekwizytów. Przykładem może być znany w Polsce serial „All, Allo”, do którego dekoracji wnętrz użyto zabytkowych przedmiotów ze zbiorów Honore Heroes’a.

W wieku 60 lat zakochał się w Polce, dla której postanowił zmienić całe swoje życie. Zlikwidował prowadzony antykwariat, pozostawiając sobie tylko wybrane zabytkowe przedmioty tj. obrazy, rzeźby, meble, wyroby z porcelany czy bibeloty. W 1997 r. ożenił się i niebawem przeniósł do Polski na Podlasie, w rodzinne strony małżonki. Tu zbudował dom i założył gospodarstwo rolne, którego prowadzenie stało się jego nowym pomysłem na życie.

W grudniu 2005 roku Honore Heroes po raz pierwszy przyjechał wraz żoną Wandą i znajomymi na wernisaż wystawy pt. Święci na każdy dzień. Wówczas zadeklarował chęć podjęcia współpracy z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i tak od słowa do słowa pomysł został wcielony w życie.

Altruizm, pasja i hojność Honore Heroes’a były dostrzeżone i doceniane. W 2009 r. otrzymał Nagrodę Starosty Wysokomazowieckiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury, zaś w 2012 r. podczas obchodów jubileuszowych muzeum, otrzymał medal Zasłużony dla Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz uhonorowano Go Złotą Odznakę za opiekę nad zabytkami.

Przyjaciel muzeum Honore Heroes zmarł nagle 19 października 2021 roku.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.