Gmina Siemiatycze chce połączyć bibliotekę i ośrodek kultury
Region
Sob. 29.06.2024 12:58:27
29
cze 2024
cze 2024
Podczas sesji 28 czerwca, jednogłośnie Rada Gminy Siemiatycze podjęła uchwałę o zamiarze połączenia samorządowych instytucji kultury.
Gmina Siemiatycze ma zamiar połączyć Gminną Bibliotekę Publiczną w Czartajewie oraz Gminny Ośrodek Kultury z siedzibą w Siemiatyczach i powołać Gminne Centrum Czytelnictwa i Kultury, które przejmie zadania połączonych jednostek.Stworzenia na bazie istniejących dwóch instytucji kultury, jednej silnej jednostki określono jako dążenie do bardziej efektywnego wykonywania zadań gminy w zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej w sferze kultury z uwzględnieniem potrzeb czytelniczych i edukacyjnych mieszkańców. Ma też zapewnić koordynację działań podejmowanych w obszarze kultury, pamięci historycznej i czytelnictwa biblioteki przy wykorzystaniu potencjału kadrowego i nowo powstałej bazy materiałowej. Wśród argumentów za połączeniem obu instytucji gmina wymienia fakt powstania nowego budynku w Czartajewie na potrzeby działalności kulturalnej. Połączenie jednostek ma przynieść podwyższenie jakości świadczonych usług. Zmiana miałaby zostać wprowadzona od 1 stycznia 2025.
Po podjęciu uchwały przez Radę Gminy konieczne jest zaciągniecie opinii Krajowej Rady Bibliotecznej oraz Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, a następnie uzyskanie zgody ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Gmina Siemiatycze podjęła podobną próbę kilka lat temu, kiedy powołano Gminny Ośrodek Kultury. Wówczas nie uzyskano pozytywnej opinii organów nadzorujących biblioteki i do połączenia nie doszło.
Sesja 28 czerwca była sesją absolutoryjną. Wójt gminy Siemiatycze Edward Krasowski jednogłośnie otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023.
Głosowanie poprzedzone było przedstawieniem raportu o stanie gminy. Dokument ten przedstawia m.in. demografię. Ukazując dane wójt przypomniał, że w latach 2011 – 2012 gminę Siemiatycze zamieszkiwało 6 499 osób. Obecnie jest to 5 916 osób, a więc ubyło 583 mieszkańców. W roku 2023 urodziło się w gminie 38 dzieci, zmarło 81 osób. Ten ujemny bilans poprawia nieco fakt że mieszkańcy Siemiatycz chętnie przeprowadzają się do gminy Siemiatycze, a w drugiej kolejności do Warszawy. W sumie w całym ubiegłym roku w gminie Siemiatycze zameldowano 154 osoby, które przeprowadziły się z innych gmin.
Omawiając gminną oświatę wójt zwracał uwagę na nowoczesną infrastrukturę, dobre wyposażenie, prowadzone inwestycje. Podkreślał, że zwłaszcza gminny żłobek i przedszkola są chętnie wybierane także przez rodziców z sąsiednich gmin. Zaznaczył jednak, że to co nie jest zadowalające to wyniki osiągane przez uczniów gminnych szkół. Są one niższe niż średnia w powiecie siemiatyckim.
W ostatnim punkcie sesji radny Jerzy Sadowski w imieniu proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła pytał o możliwość dofinansowania przez gminę remontu dachu kościoła. Kwestia ta ma być omawiana na najbliższej komisji.
Zobacz Galerię
11 Zdjęć
4 komentarze
A w PUK to dopiero odchodzi l.....a jaśnie panującego
A z czego wynikają słabe osiągniecia uczniów ?.... A z miejscowości Szerszenie wiele dzieci uczęszcza do szkół podstawowych w Siemiatyczach tak już od kilku lat może warto zrobić coś żeby osiągnięcia uczniów były lepsze albo może przeprowadzić badania uczniów i część dzieci miało by orzeczenia i nauczyciel wspomagający by się przydał i inne dzieci by skorzystały i byłoby lepiej
Niestety ten wójt to porażka. Tylko tam gdzie kasa kasa kasa
Porażka jesteś ty