Garwolin

„Garda” zasłużona dla obronności RP

Region Pt. 08.12.2023 15:09:24
08
gru 2023

W uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności RP, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak nadał garwolińskiemu Stowarzyszeniu Proobronnemu „GARDA” Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”. Uroczystość uhonorowania stowarzyszenia medalem odbyła się 8 grudnia na strzelnicy w Miętnem.

Postanowienie o nadaniu medalu odczytał przedstawiciel Departamentu Kadr MON płk. Jacek Mucha, a aktu wręczenia odznaczenia w imieniu ministra Błaszczaka dokonał Łukasz Kudlicki, szef gabinetu politycznego Ministra Obrony Narodowej w towarzystwie starosty garwolińskiego Mirosława Walickiego. W imieniu stowarzyszenia medal odebrał Robert Stanaszek, który dziękując za odznaczenie powiedział - Nasza organizacja to przede wszystkimi ludzie o wspólnej pasji i wysokim poczuciu patriotyzmu. Wykazujący duże zaangażowanie w rozwój naszej struktury, gotowi, by rozwijać i utrwalać rzemiosło sztuki wojskowej, strzelectwa, sztuki walki w ręcz i sprawności fizycznej. Jesteśmy jedną wielką rodziną w myśl powiedzenia „Jedni za wszystkich, wszyscy za jednego.

W swoim wystąpieniu starosta Mirosław Walicki przypomniał, że powiat wspólnie z poseł Marią Koc, wystąpił o nadanie odznaczenia stowarzyszeniu, które na wielu płaszczyznach współpracuje z samorządem powiatowym. Prowadzi też strzelnice, które służą m.in. młodzieży szkolnej do nauki. Wyróżnienia pogratulował w imieniu własnym i szefa WCR Garwolin mjr Sylwester Kulik, który zaznaczył - Jest nam niezmiernie miło mieć na swoim terenie administrowanym taką organizację, która przyczynia się do podniesienia i wzmocnienia obronności kraju.

- Nic nie powstaje z niczego, zaangażowanie stowarzyszenia, jego obecność na patriotycznych uroczystościach, kiedy ich widzimy, ale też ta szara, codzienna praca, której nie widzimy, ale bez której tak spektakularnych osiągnięć by nie było, daje uzasadnienie do tego wysokiego wyróżnienia – powiedział, składając stowarzyszeniu gratulacje radny województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski.

Głos zabrała też ostatnio powołana na radną sejmiku Elżbieta Woźniak- Sionek. Zwracając się do obecnych członków stowarzyszenia „Garda”, Łukasz Kudlicki powiedział, że działalność, którą prowadzą jest bardzo ważna. - Ona oparta jest na solidnych fundamentach związanych z tradycją Polski podziemnej. Nosicie przecież kotwicę Polski Walczącej na prawym ramieniu, nawiązujecie do tradycji Armii Krajowej, czyli największego fenomenu w okupowanej Europie. Ta tradycja jest wielka i wspaniała... - artykułował.

W uroczystości udział wzięli przewodniczący RP Waldemar Trzaskowski, wicestarosta Marek Ziędalski, kierownik Powiatowego Ośrodka Sportu i Zarządzania Lokalami w Miętnem Janusz Kowalski, uczniowie klas mundurowych z liceów w Sobolewie i Żelechowie.

Na dźwiękową relację zapraszamy w poniedziałek, 11 grudnia do magazynu Przystanek Podlasie na antenie Katolickiego Radia Podlasie.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Na prawdę? Pt. 08.12.2023 13:43:02

W tym artykule nie ma wymienionych tych "zasług".

Na prawdę Pt. 08.12.2023 15:30:34

Zazdrość przemawia. zapracuj to i ty dostaniesz.

sekretarz powiatu Wt. 12.12.2023 06:23:16

Czy dwaj powiatowi cywile obecni na spotkaniu też są gotowi do obrony Ojczyzny, Boga, Honoru i Rodziny?

Najnowsze informacje

Facebook