Drewniane budownictwo Białostocczyzny
Region
Pt. 15.12.2023 16:30:03
15
gru 2023
gru 2023
Chociaż drewniane budownictwo nie jest dziś najpopularniejsze, to zaczynamy też na nowo odkrywać jego zalety i piękno - przekonuje etnograf dr Artur Gaweł.
- Dawnych budynków drewnianych niestety ubywa, ale warto zauważyć, że pojawiają się coraz częściej nowe budynki z drewna. Zaczynamy doceniać ich właściwości związane z tym, jak się w nich mieszka, bo mieszkanie w budynku z materii organicznej jest o wiele przyjemniejsze. Te budynki znakomicie izolują temperaturę. Poza tym ten zapach drewna. Dla wielu osób jest to bardzo ważne. A przede wszystkim atmosfera, bo w budynku drewnianym czujemy się dobrze.Dr Artur Gaweł etnograf i badacz kultury ludowej, w szczególności drewnianego zdobnictwa domów na Białostocczyźnie, autor wielu publikacji, w tym obszernego opracowania pt. „Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie” 14 grudnia był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, gdzie opowiadał o dawnym budownictwie drewnianym.
Przy tej okazji z etnografem dr Arturem Gawłem rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.
POSŁUCHAJ |
Dr Artur Gaweł – kustosz dyplomowany, absolwent Katedry Etnografii Słowian Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1990-2016 pracownik Białostockiego Muzeum Wsi, od 2016 do sierpnia 2022 dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Autor lub współautor kilkudziesięciu artykułów i kilkunastu książek poświęconych etnografii Podlasia, a w szczególności drewnianemu budownictwu i obrzędowości dorocznej, między innymi: Zwyczaje, obrzędy i wierzenia agrarne na Białostocczyźnie od połowy XIX do początku XXI wieku, Rok obrzędowy na Podlasiu, Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie, Drewniane budownictwo dorzecza Biebrzy, Z biegiem Biebrzy. Przewodnik historyczno-etnograficzny, Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe ziemi knyszyńskiej, redaktor Muzea na wolnym powietrzu w Polsce.
Zobacz Galerię
15 Zdjęć
0 komentarze