Do Ciechanowca wróciło Podlaskie Święto Chleba
Region
Pon. 15.08.2022 09:16:58
15
sie 2022
sie 2022
Po dwuletniej przerwie do Ciechanowca wróciło Podlaskie Święto Chleba. W tym roku połączono je z Dożynkami Województwa Podlaskiego, dlatego poza dobrze znanymi i wyczekiwanymi stoiskami z pieczywem z całego regionu, w Muzeum Rolnictwa można było podziwiać najpiękniejsze wieńce dożynkowe przygotowane przez rolników z całego województwa podlaskiego.
Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, było jednym z wielu punków dnia, były występy artystyczne, degustacja potraw regionalnych, wszystko to w niedzielę, 14 sierpnia, podczas Święta Chleba i Wojewódzkich Dożynek w Muzeum Rolnictwa w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.Dziękczynienie za tegoroczne plony rozpoczęto wspólną modlitwą, najpierw w Cerkwi w Ciechanowcu następnie w zabytkowym kościele pw. Wszystkich Świętych na terenie Muzeum, gdzie Eucharystii przewodniczył biskup łomżyński Tadeusz Bronakowski.
W homilii JE cytował naszego narodowego wieszcza Cypriana Kamila Norwida, który przed setkami lat pisał o swojej tęsknocie „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba”. Pasterz diecezji łomżyńskiej mówił o ważnej i potrzebnej nam wszystkim pracy rolnika, ale podkreślał, że - „Najżyźniejsza gleba to serce rolnika wypełnione wiarą.”
W dziękczynieniu za plony połączonym ze świętem rolników, młynarzy, piekarzy, cukierników i wszystkich, którzy pracują, by nie zabrakło nam chleba powszedniego uczestniczyli przedstawiciele kościoła katolickiego z bp Tadeuszem Bronakowskim na czele, kościoła prawosławnego z biskupem siemiatyckim Warsonofiuszem, parlamentarzyści z Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem, samorządowcy z gospodarzami terenu – burmistrzem Ciechanowca Eugeniuszem Święckim i starostą wysokomazowieckim Jarosławem Zielińskim, przedstawiciele licznych instytucji, organizacji i firm związanych z rolnictwem, licznie zebrani rolnicy oraz mieszkańcy, goście i turyści, którzy przybyli tu w rekordowej ilości.
Wszystkich zebranych witała Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa podkreślając, jak ważny i wyczekiwany był powrót tego wydarzenia. Podczas oficjalnego otwarcia wielokrotnie podkreślano jak ważna jest praca rolników, którą wszyscy winniśmy szanować, wielokrotnie też apelowano by w geście wdzięczności za pracę rolników kupować polskie i lokalne produkty. Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec, wręczono nagrody zasłużonym rolnikom, a zapraszając do wspólnego świętowania rozdzielono wśród zebranych chleb wypieczony w lokalnej piekarni z mąki, która także powstała w tym regionie.
Wzbudzającym duże zainteresowanie i wiele emocji punktem dnia była parada zabytkowych ciągników i ciągówek, widowisko to otworzył min. Henryk Kowalczyk jadąc zabytkowym pojazdem z poseł Aleksandrą Szczudło. Zarówno ministra rolnictwa, jak i przedstawicieli Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego Można było zobaczyć zarówno obsługujących zabytkowe ciągniki, jak i koszących zboże – kosą! To z kolei miało miejsce podczas pokazów żniwnych przy wiatraku.
Przez cały dzień można było podziwiać – stoiska piekarnicze, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, pokaz wypieku chleba, obrzęd święcenie zwierząt, pokazy żniwne na polu, pokaz młócenia. Do wielu wydarzeń można było przyłączyć się np. robiąc równianki konkursowe, czy włączając się w ludowe przyśpiewy lub tańce, a chętnych do takich aktywności nie brakowało.
Muzycznie Święto Chleba uprzyjemniły liczne zespoły ludowe i folklorystyczne – Zaliwianki z Krzymosz, Zakrze Śpiewa z Zakrza, Kalina z Żurobic, Pasieka z Platerowa, Skowronki z Brańska, Klekociaki z Bociek, Narwianie z Dobrzyniewa Dużego, Kapela Kłosy z Ciechanowca, Kapela Ludowa z Kacprówka, Polne Maki z Dołubowa, Sami Swoi z Brańska, Sterdyniacy ze Sterdyni.
Wystąpili też - Warszawska Orkiestra Sentymentalna, zespół Megitza, duet Swoi z Ukrainy oraz Warszawska Kapela z Targówka, a w wieczornej części programu - zespół Pectus i Kombi.
Podlaskie Święto Chleba połączone z Dożynkami Wojewódzkimi zostały objęte patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl
Zobacz Galerię
232 Zdjęć
0 komentarze