Radzyń Podlaski

Co z remontem radzyńskiej oranżerii?

10
kwi 2024

W marcu w Radzyniu Podlaskim, po trwającej od 2020 roku renowacji, oficjalnie oddano do użytku Pałac Potockich, który teraz ma służyć mieszkańcom, ale i przyciągać turystów. Renowacja obejmowała wymianę okien i drzwi, jak i podłóg, instalacji i dachu. Odrestaurowane zostały zdobienia - wewnątrz i na zewnątrz budynku. Po Pałacu przyszedł czas na renowację zabytkowej Oranżerii, w której obecnie ma swoją siedzibę Radzyński Ośrodek Kultury. Jak się jednak okazuje, wniosek o dofinansowanie remontu został w ostatnich dniach odrzucony przez Urząd Marszałkowski w Lublinie.

Miasto Radzyń Podlaski na remont zabytkowej Oranżerii ubiegało się o 7 mln. zł. dotacji. Wniosek wprawdzie zakwalifikowano do oceny merytorycznej, jednak ostatecznie został odrzucony. 8 kwietnia Miasto otrzymało uzasadnienie. Deklarowanym powodem stanowiska Urzędu Marszałkowskiego jest rzekomy brak przestrzegania zasad niedyskryminacji, mający wynikać z treści przyjętej przez Radę Miasta jeszcze w 2019 roku Samorządowej Karty Praw Rodzin.

- Zarzut, że renowacja oranżerii w zespole pałacowo-parkowym w Radzyniu Podlaskim będzie „skutkować dyskryminacją ze względu na orientację seksualną” jest absurdalny. Twierdzenia te są nieprawdziwe i godzą w dobre imię środowiska radzyńskiego – powiedział Radiu Podlasie Jerzy Rębek, burmistrz Radzynia Podlaskiego.

Więcej w materiale Sławomira Karczewskiego.

Pełne uzasadnienie marszałka


List przedstawiciela Komitetu Monitorującego Fundusze Unijne dla Województwa Lubelskiego


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

5 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Zatroskany obywatel. Pt. 12.04.2024 02:19:01

Trzeba tylko uchylić swoje źle faszystowskiej prawo. A pan Rebek dobrze wiedział że nie dostanie kasy jak będzie ta uchwała. I Pań Rębek kłamie pisząc o tym że nie dyskryminuje tavuchwala narusza min 32 artykuł Konstytucji. W województwie lubelskim Radzyń jest ostatni wszyscy uchylili swoje uchwały i biora kasę a Radzyń...cóż zostało tylko płakać że xle LGBTQ ich prześladuje. Mam nadzieję że nowa Rada podejmie douszne decyzje

Szymszel Pt. 12.04.2024 14:53:12

A dlaczego mniejszość ma rządzić większością? W jaki niby sposób uchwała o rodzinie dyskryminuje tych co rodziną wedle konstytucji nie są?

Wizzair Sob. 13.04.2024 14:05:06

Po pierwsze dziwię się, że moderator akceptuje niektóre obraźliwe komentarze. Ta karta stawia pod znakiem zapytania czy samorząd jest w stanie w sposób transparentny przeprowadzić inwestycję nie kierując się uprzedzeniami np. w czasie przetargu, doboru beneficjentów i itd. Myślę, że warto by samorząd nie stwarzał nawet pretekstu, że jakakolwiek grupa osób jest wykluczona lub stanowi zagrożenie. Każdy człowiek także homoseksualiści i osoby transpłciowe mają prawo do podmiotowego traktowania a samorząd winien wykazywać się takowym szacunkiem.

Polexit Czw. 11.04.2024 04:33:18

Kto płaci, ten wymaga. Jak długo będziemy się sprzedawać naszemu dobrodziejowi, unijnym eurokratom? Zamiast skladek do unii, lepiej byloby finansować takie zadania z budżetu państwa.

Szymszel Śr. 10.04.2024 15:43:17

Homo uznali, że są dyskryminowani że względu na niepełnosprawność... Zburzcie wszystkie zabytki, po co dyskryminować, te wyremontowane