Siemiatycze

Brawura za kierownicą. 19-latka straciła prawo jazdy

Region Śr. 03.06.2026 07:50:21
03
cze 2026

Skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem wykazała się 19-letnia mieszkanka powiatu bielskiego, którą zatrzymali policjanci siemiatyckiej drogówki. Młoda kierująca pędziła krajową „dziewiętnastką” w rejonie Żurobic z prędkością 151 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 90 km/h. Co więcej, nie było to jej pierwsze tego typu wykroczenie. Przekroczenia dopuściła się w warunkach recydywy.

Do kontroli doszło podczas działań policjantów monitorujących przestrzeganie ograniczeń prędkości na drodze krajowej nr 19. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli samochód marki Kia. Pomiar wykazał, że kierująca przekroczyła dopuszczalną prędkość o 61 km/h.

Za popełnione wykroczenie 19-latka została ukarana mandatem w wysokości 4 tys. zł, otrzymała 14 punktów karnych oraz straciła prawo jazdy na trzy miesiące.

Szczególny niepokój budzi fakt, że za kierownicą siedziała osoba bardzo młoda, dopiero zdobywająca doświadczenie i kształtująca swoje nawyki związane ze stylem jazdy. Tak duże przekroczenie prędkości świadczy nie tylko o lekceważeniu przepisów, ale również o braku wyobraźni. Przy prędkości przekraczającej 150 km/h kierowca ma znacznie mniej czasu na reakcję w przypadku nagłego zagrożenia, a droga hamowania wydłuża się o dziesiątki metrów.

Wystarczyłby niespodziewany manewr innego uczestnika ruchu, wtargnięcie zwierzęcia na jezdnię czy chwilowa utrata koncentracji, aby doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. Ryzyko ponosiła nie tylko sama kierująca, ale również inni użytkownicy drogi.

Przypomnijmy, że od 3 marca obowiązują przepisy nakazujące zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące kierowcy, który przekroczy dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h także poza obszarem zabudowanym – na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych.

Warto pamiętać, że osoba, która mimo zatrzymania uprawnień zdecyduje się prowadzić pojazd, musi liczyć się z ich całkowitym cofnięciem.

Policja po raz kolejny przypomina, że nadmierna prędkość pozostaje jedną z najczęstszych przyczyn najgroźniejszych wypadków drogowych. Kilkadziesiąt kilometrów na godzinę więcej może oznaczać różnicę między bezpiecznym zatrzymaniem pojazdu a tragedią.

źródło: KPP Siemiatycze
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.