Siemiatycze

Bobry zmieniają krajobraz

Region Wt. 21.03.2023 07:15:34
21
mar 2023

Wystarczy wiosenny spacer w okolicach rzek, strumyków czy innych cieków wodnych, by dostrzec ślady bytowania bobrów. Rola tych zwierząt w gospodarce wodnej jest ogromna, zwłaszcza w skali lokalnej, bo zwierzęta nazywane wodnymi inżynieriami potrafią swoją działalnością doprowadzić do powstania oazy bioróżnorodności. Jednocześnie w skali kraju każdego roku powodują wielomilionowe straty. Zalane łąki i uprawy, niszczone stawy, mosty czy wały przeciwpowodziowe, to jedne z częstszych zniszczeń jakich dokonują bobry.

Zdaniem ekspertów, pomimo licznych szkód powodowanych przez bobry i wysokich kwot wypłacanych z tej racji odszkodowań, straty nie przewyższają korzyści z działalności tych zwierząt. Poprzez budowę tam bobry przyczyniają się do zatrzymania wody w gruncie, co jest szczególnie cenne w obliczu następujących zmian klimatycznych. Przez tworzenie zbiorników wodnych wyręczają też ludzi z kosztownej działalności retencyjnej.

Bobry są pod ochroną, bez uzyskania specjalnych pozwoleń nie wolno np. zniszczyć tamy bobrowej, odstrzelić czy odłowić bobra.

Po drugiej wojnie światowej w Polsce prawie nie było borów, a gatunkowi groziło wyginięcie. Po kilkudziesięciu latach ochrony gatunku i działań reprodukcyjnych, bobry, a raczej ślady ich działalności, możemy spotkać niemal wszędzie gdzie jest woda.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.