Siemiatycze

Blisko 500 prób nielegalnego przekraczania granicy

Region Pt. 22.03.2024 14:04:53
22
mar 2024

W dniach 20 i 21 marca funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali 488 prób nielegalnego przedostania się na terytorium Polski. Migranci kilkukrotnie dopuścili się również ataków na polskie służby.

W środę, 20 marca odnotowano 201 zdarzeń związanych z nielegalną migracją. Wszystkie przypadki nielegalnego przekroczenia polsko – białoruskiej granicy miały miejsce w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówek SG Białowieży i Dubicz Cerkiewnych.

W czwartek, 21 marca odnotowano najwięcej w tym roku prób nielegalnego przekroczenia polsko - białoruskiej granicy – 287. Jedna osoba próbowała nielegalnie przedostać się do Polski w rejonie Narewki, a pozostałe na odcinkach Placówek w Białowieży i Dubiczach Cerkiewnych. W rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży cudzoziemcy usiłowali przekroczyć graniczną rzekę Przewłoka.

Od początku 2024 r. na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano ponad 2300 prób nielegalnego przekroczenia polsko – białoruskiej granicy.

W ręce służb wpadły też osoby pomagające w przewożeniu osób nielegalnie przekraczających granicę. Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali trzech tzw. „kurierów”, których zadaniem było przewiezienie do Niemiec osób po nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej.

21 marca w okolicach Hajnówki funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali do kontroli dwa samochody osobowe na polskich tablicach rejestracyjnych, których kierowcami byli dwaj obywatele Uzbekistanu. W jednym z aut kierowca przewoził trzy osoby, w drugim dwie. Pasażerowie nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terenie naszego kraju. Jak się okazało przewożeni mężczyźni - obywatele Afganistanu nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. Obaj kierowcy, w wieku po 26 lat posiadali legalne pobyty w naszym kraju. Mężczyźni zostali zatrzymani.

Również w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Narewce zatrzymano 62-letniego obywatela Ukrainy, który przyjechał po odbiór 5 cudzoziemców. Mężczyzna do kontroli przedstawił paszport i nieważną niemiecką kartę pobytu.

Wobec obywatela Ukrainy i obywateli Uzbekistanu oprócz postawionych zarzutów karnych wszczęto również postępowanie administracyjne. Otrzymają oni decyzje o zobowiązaniu do powrotu z określonym zakazem wjazdu do krajów strefy Schengen.

W 2024 r. funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 34 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy polsko- białoruskiej.

Źródło: SG
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.