Siemiatycze

Biała Sobota w Siemiatyczach

Region Śr. 15.11.2023 14:17:22
15
lis 2023

W najbliższą sobotę, 18 listopada w Siemiatyczach odbędzie się „Biała Sobota”. Jak informuje Jadwiga Hackiewicz, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Siemiatyczach, inicjatywa związana jest z Programem Profilaktyki Raka Szyjki Macicy i będzie okazją by mieszkanki powiatu siemiatyckiego skorzystały z badań cytologicznych oraz profilaktycznej porady lekarskiej.

- Cytologia to rutynowe badanie u kobiety i powinny robić je wszystkie kobiety. Dzięki tym badaniom zmniejszamy ilość osób, które potencjalnie zachorują na raka szyjki macicy. To badanie jest bezbolesne, polega na pobraniu próbki komórek z szyjki macicy i ich analizie pod mikroskopem. Wyniki tych badań mogą pomóc w wykryciu wczesnych zmian komórkowych, które mogą prowadzić do raka szyjki macicy.

Badania w ramach Białej Soboty prowadzone będą w sobotę 18 listopada w godz. 9.00 - 14.00 w Poradni Ginekologicznej SP ZOZ przy ul. 11 Listopada. Do dyspozycji pań będą dwie doświadczone położne oraz lekarz. Z badań mogą skorzystać panie w wieku 25 - 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały cytologii w ramach NFZ.
Rejestracja na badania prowadzona jest pod nr telefonu 500 652 680.

Podobną akcję zorganizowano w Siemiatyczach w ubiegłym roku, cieszyła się ona dużym zainteresowaniem wśród kobiet, które podkreślały jak ważny jest dostęp do badań także w dniu wolnym od pracy.

Organizatorem Białej Soboty jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Siemiatyczach we współpracy z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach oraz Starostwem Powiatowym w Siemiatyczach.

O „Białej Sobocie”, która odbędzie się w Siemiatyczach 18 listopada, z Jadwigą Hackiewicz, Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Siemiatyczach rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.