4 maja początek matur
Region
Wt. 02.05.2023 14:34:45
02
maj 2023
maj 2023
Matury według nowych zasad w tzw. Formule 2023 będą zdawać tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących. Uczniowie, którzy ukończyli technika i szkoły branżowe II stopnia egzamin dojrzałości będą zdawać według starych zasad. Do matury mogą też przystąpić absolwenci z lat ubiegłych jeśli np. chcą poprawić wyniki.
- Absolwenci technikum będą zdawali maturę według dotychczasowego systemu, uczniowie liceum już nową maturę, ale z punktu widzenia i jednych i drugich jest to matura zdawana po raz pierwszy, bo przecież oni wcześniej takiego egzaminu nie mieli. Nauczyciele, jak rozumiem, przygotowali uczniów od razu do nowego systemu egzaminacyjnego, ale on przecież nie różni się diametralnie od tego, który funkcjonował dotąd. To są tylko szczegóły techniczne, pewne niuanse i to tylko na części przedmiotów. - wyjaśnia Dariusz Piontkowski wiceminister w Ministerstwie Edukacji i Nauki.Na zakres tegorocznego egzaminu maturalnego wpłynęła pandemia i nauka zdalna, przypomina Dariusz Piontkowski. - Ponieważ są to uczniowie, którzy kontynuowali naukę w okresie pandemii, to ograniczono zakres materiału poprzez zmniejszenie partii materiału, która jest w podstawach programowych. To już trzeci raz jest taka sytuacja. Pandemia utrudniała młodzieży opanowanie pełnego zakresu materiału. Okazuje się jednak, że bezpośredni kontakt z nauczycielem mobilizuje uczniów, pozwala im osiągnąć lepsze wyniki, stąd te ograniczenia.
Egzaminy maturalne rozpoczną się w czwartek, 4 maja. O godz. 9.00 uczniowie w całej Polsce rozpoczną egzamin pisemny z języka polskiego na który w nowej formule przewidziano 240 minut. Matury potrwają do 23 maja.
Matury będą zdawać tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia, do egzaminów mogą też przystąpić absolwenci z lat ubiegłych jeśli np. chcą poprawić wyniki.
O tegorocznych maturach z Dariuszem Piontkowskim Wiceministrem Edukacji i Nauki rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.
0 komentarze