Siemiatycze

11 marca będą świętować sołtysi

Region Sob. 11.03.2023 11:04:34
11
mar 2023

Ludzie przedsiębiorczy, zatroskani o mieszkańców ale też o zachowanie religijnej i narodowej tożsamości, o kultywowanie rodzimej kultury i pięknych lokalnych zwyczajów - tacy zwykle są sołtysi. Na ich rolę zwraca uwagę wójt gminy Sarnaki Grzegorz Arasymowicz.

Sołtysi, którzy są obdarzeni największym zaufaniem przez mieszkańców poszczególnych wsi doskonale znają lokalne problemy. Taki aktywny sołtys, to skarb dla wójta czy burmistrza. (…) To bardzo trudna funkcja i często niedoceniana, a ja chciałbym podziękować sołtysom, że tak wspaniale wypełniają tę funkcję i dzięki nim naszym mieszkańcom żyje się lepiej.

Sołtys to osoba wybierana przez mieszkańców danego sołectwa. Wśród nich żyje, wśród nich pracuje. Tak o sołtysie w swojej wsi mówi pani Barbara Kosińska Białowarczuk z Przybyszyna w gminie Ciechanowic.

- Ze wszystkim idziemy do sołtysa, z każdą sprawą. Nasza pani sołtys jest też sklepową, więc jest z nią łatwy kontakt. Nasza pani sołtys jest fajną otwartą osobą, jest bardzo pomocna i każdą sprawę pomoże załatwić.

Sołtys jest przedstawicielem administracji publicznej, ale jak potwierdza ks. Wiesław Niemyjski, proboszcz parafii katedralnej w Drohiczynie, duszpasterze także cenią współpracę z sołtysami.

- Sołtysi to też bardzo często osoby do kontaktu proboszcza z danymi miejscowościami. Bardzo często jednocześnie są radnymi parafialnymi. Mam takie przeświadczenie, że to ludzie, którzy ze swoich rodzin, ze swoich środowisk wynoszą taką troskę. Są takimi dobrymi gospodarzami.

Zdaniem Agnieszki Bersztolc, sołtysa wsi Sutno w gminie Mielnik, nawet w małej wsi można dużo zrobić.

- Moja wieś leży na takim końcu świata, bo jest 4 km od granicy z Białorusią. Wieś liczy 68 osób, więc nie jest duża, ale mogę powiedzieć, że w mojej wsi jest kilka takich aktywnych rodzin i razem potrafimy naprawdę dużo zdziałać. Mimo, że wieś jest malutka, to jest bardzo zorganizowana, ale to wszystko zależy od ludzi i od sołtysa, bo można dużo zrobić nawet w takim małym społeczeństwie.

Sołtysi prawdopodobnie są jedyną z najstarszych, jeśli nie najstarszą instytucją państwa polskiego. Znaczenie tej funkcji zmieniało się na przestrzeni lat, ale niezmiennie są potrzebni. Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w Polsce jest około 40 tysięcy sołtysów. Wśród nich są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, których łączy chęć służenia mieszkańcom, niesienia pomocy i rozwiązywania problemów. 11 marca sołtysi mają swoje święto – Dzień Sołtysa.

Sołtysów wybierają mieszkańcy danego sołectwa w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów. Bywa, że kandydatów do tej funkcji brakuje ale zdarzają się też sytuacje odwrotne, gdy jest ich kilkoro a wybory wzbudzają wiele emocji wśród mieszkańców.

Roli gospodarzy sołectw przyglądała się Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. POSŁUCHAJ


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Boryna Niedz. 12.03.2023 11:04:15

A juści, Pani Agnieszka, to Królowa Sołtysów w Polsce! Pięknie opowiada o krainie i ludziach skąd pochodzi w I Programie Polskiego Radia, jaki i na tym portalu. Królowo Sołtysów sław nadal piękno przyrody, dobroć i życzliwość ludzi którzy Ci zawierzyli i mają w Tobie nadzieję na lepsze jutro. Nie zapominaj, że jesteś pięknem, skarbem i naszą chlubą z Podlasia, ze wsi Sutno, słynnej Gminy Mielnik.