Siemiatycze

Rozśpiewane 35-lecie Zespołu Kalina

Kultura Niedz. 04.09.2022 21:37:37
04
wrz 2022

Dużo muzyki, śpiewu tańca, barw, uśmiechów – tego wszystkiego nie zabrakło na obchodzonym w niedzielę, 4 września 35-leciu Zespołu Ludowego Kalina z Żurobic. Jubileuszowe obchody rozpoczęła Msza Św. sprawowana w kaplicy pw. Św. Jana Pawła II w Żurobicach. Uczestnicy Eucharystii modlili się w intencji Zespołu i tworzących go osób, oraz za dusze osób związanych z zespołem, które odeszły już do wieczności. Sprawujący Mszę Św. ks. Jan Krasowski proboszcz parafii w Dziadkowicach, do której to parafii należą Żurobice, mówił o tym ile wnoszą podobne jubileusze, które pozwalają na chwilę refleksji, odtworzenie historii i spojrzenie w przyszłość.

W dalszej części odbyło się integracyjno -wspomnieniowe. W świetlicy w Żurobicach można było wysłuchać koncertu Kaliny, a uczestniczący w jubileuszu goście podzieli się swoimi wspomnieniami dotyczącymi zespołu. Na spotkaniu obecnych było wielu dawnych członków zespołu – osób, które niegdyś występowały w Kalinie, a dziś z różnorodnych przyczyn nie są w zespole, ale nieustannie z nim sympatyzują. Wśród gości była pani Anna Żornaczuk, która 15 lat temu prowadziła zespół, grała na akordeonie, kiedy wyszła za mąż wyjechała na Pomorze, a teraz specjalnie przejechała z drugiego krańca Polski, by wspólnie świętować jubileusz. Jako ciekawostkę warto zauważyć, że pani Anna przed laty napisała pracę magisterską na temat historii Zespołu Ludowego Kalina z analizą pieśni podlaskich.
W rozmowie z Radiem Podlasie z nutką nostalgii czas występów z Kaliną wspominała pani Irena Kiełkucka z Żurobic, która kiedyś śpiewała w zespole razem z mężem.
Śpiewamy i będziemy śpiewać, póki nam sił starczy i dopóki będą z nami słuchacze powiedziała Alina Ludkiewicz-Dmitruk, społeczny kierownik zespołu:
- Przed nami koncerty, współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Siemiatyczach w ramach edukacji dzieci pod hasłem „Z kulturą ludową za pan brat”, wyjazdy z widowiskami obrzędowości ludowej, uczestnictwo w przeglądach, konkursach, czyli dalej będziemy robić to co przez te 35 lat. Póki sił starczy!
Życzymy, by starczyło sił, zapału i pasji, życzymy wielu pięknych występów, sukcesów na konkursach i przeglądach!

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.