Siemiatycze

Pierwszy Kiermasz Bożonarodzeniowy w Zagubku

Kultura Sob. 18.12.2021 20:42:43
18
gru 2021

Drohiczyński „Zagubek” to młoda, ale bardzo prężnie działająca placówka. W tym Nadbużańskim Centrum Promocji Produktu Lokalnego na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia odbył się pierwszy Kiermasz Bożonarodzeniowy. Wydarzenie zorganizowano w piątek, 17 grudnia w godz. 14.00 – 18.00 oraz w sobotę, 18 grudnia w godz. 12.00 -18.00.

W piątek, 17 grudnia goście Zagubka własnoręcznie zrobili ozdoby świąteczne, którymi przyozdobili choinkę, która stanęła w centralnym miejscu w głównej sali. Piekli i dekorowali pierniki, przy okazji śpiewając kolędy przy akompaniamencie Łukasza Kraujutowicza.
Najwięcej kiermaszowych atrakcji przygotowano w sobotę, 18 grudnia. W Zagubku pojawili się twórcy ludowi, Koła Gospodyń Wiejskich i lokalni producenci, którzy a swoich stanowiskach oferowali - ozdoby choinkowe, upominki, stroiki, decoupage, rękodzieło i rzemiosło artystyczne, chatki z piernika, grzane wino, potrawy wigilijne i wiele innych dóbr.
Była prelekcje o Tradycjach Bożonarodzeniowych Podlasia Nadbużańskiego, degustacja olei wraz z objaśnieniami ich wartości dla zdrowia, warsztaty kosmetyczne - kosmetyki do zjedzenia, warsztaty dla dzieci i młodzieży zrób swoje mydełko, warsztaty z robienia świeczek z wosku pszczelego dla dzieci. Do fotobudka, puchaci przyjaciele z Alpakowa i inne atrakcje.
Przez cały dzień smakowite aromaty unosiły się też z zagubkowej kuchni, gdzie można było skosztować – racucha prosto z patelni z dżemem jabłkowym i grzanego soku jabłkowego z przyprawami korzennymi. Wspólnie gotowano też barszcz wigilijny i przygotowywano zakwas.
Było gwarnie, kolorowo, smacznie i bardzo świątecznie. Wojciech Borzym, burmistrz Drohiczyna, otwierając kiermasz podkreślał, że jest to wspólne dzieło wszystkich uczestników, pracowników ośrodka kultury, wystawców, prelegentów i gości, którzy biorąc udział w kiermaszu tworzą historię tego miejsca, historię do której kiedyś będziemy wracać z sentymentem.
- Byłyśmy tu już wcześniej na warsztatach kulinarnych, bardzo nam się spodobało i dziś przyjechałyśmy z naszymi produktami, mówiły panie z KGW w Hołowienkach.
- Chcemy spróbować tutejszych smaków, komentowali turyści z Warszawy.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.