Siemiatycze

Odpowiedzialność za historię... Promocja publikacji na temat dziejów Siemiatycz

Kultura Niedz. 26.02.2023 20:41:14
26
lut 2023

"Jesteśmy odpowiedzialni za historię" - ta myśl płynęła z prelekcji jakie w niedzielę, 26 lutego można było usłyszeć w Starostwie Powiatowym w Siemiatyczach. W sali konferencyjnej im. Jana Zalewskiego tłumnie wypełnionej słuchaczami, odbyła się promocja publikacji „Materiały do dziejów Siemiatycz” wydanych dzięki staraniom i środkom powiatu siemiatyckiego.

Prelegentów, gości i słuchaczy witał gospodarz spotkania starosta Marek Bobel, podkreślał, że zadania jakie stawia sobie zarząd powiatu siemiatyckiego, to nie tylko inwestycje, drogi, troska o szpital i szkoły ale też dbałość o historię, o przekazywania wartości patriotycznych i wychowywania kolejnych pokoleń by czuły się Polakami, ale też mieszkańcami regionu, by młodzi ludzie znali i szanowali historię, w tym także dzieje miasta i powiatu, w którym mieszkają.

Promocji książek o Siemiatyczach towarzyszyły dwa wykłady przygotowane przez zaproszonych historyków.

Dr Robert Derewenda, wykładowca KUL, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie, wystąpi z prelekcją „Znaczenie Powstania Styczniowego w dziejach państwa polskiego”. W barwny i przyciągający uwagę sposób mówił o historii Powstania, która do dziś kształtuje kolejne pokolenia Polaków. Wykładowca podkreślał, że młodzież nie chce słuchać konferencji, ale chce stanąć w miejscach gdzie działy się rzeczy ważne dla naszej historii. - Młodzi chcą stanąć w miejscach bitew. Chcą znać historię ale nie chcą słuchać wykładów. To od nas dorosłych zależy czy młodzież usłyszy dziś historię, czy ją pozna. Nie możemy oczekiwać od młodych jeśli sami nic nie zrobimy. Dalej wskazywał na nasze polskie, narodowe cechy i po raz kolejny mówił o odpowiedzialności za młodych: - Jest w nas gen wolności. W naturalny sposób rozumiemy tych którzy walczą o wolność, a gardzimy tymi, którzy chcą tę wolność komuś odebrać. Powstanie Styczniowe to łańcuch pokoleń, to wydarzenia które kształtowały kolejne pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni by ten łańcuch nie został przerwany.

Wystąpienie „Źródła do dziejów okolic Siemiatycz. Problemy badawcze” przedstawił dr hab. Józef Maroszek, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, prezes Białostockiego Towarzystwa Naukowego. Również ten wykład rozpoczął się wątkiem dotyczącym Powstania Styczniowego, dalej profesor opowiadał o pracach badawczych nad historią Siemiatycz i okolic, które podjął zainspirowany przez Starostwo Siemiatyckie. Podzielił się ogromną wiedzą o historii regiony przywołując znane wszystkim miejscowości, nazwiska, historie i wydarzenia. Wykład ten był przyczynkiem do dyskusji i zadawania wielu pytań.

Za wygłoszone prelekcje i wkład w utrwalanie historii lokalnej podziękował gościom starosta Marek Bobel, na pamiątkę spotkania obdarowując ekspertów obrazami przedstawiającymi ziemię siemiatycką, nadbużańską. Obrazy te namalowała mieszkanka gminy Mielnik Agnieszka Bersztolc.

Wszyscy słuchacze obecni na spotkaniu otrzymali dwa tomy wydanych przez powiat siemiatycki książek „Studia i materiały do dziejów Siemiatycz”. Przy tej okazji wielu obecnych zwróciło się do prelegentów z prośbą o autografy. Była to okazja do kontynuowania dyskusji, zadawania pytań, dzielenia się spostrzeżeniami.
Na spotkaniu obecni byli księża kościoła katolickiego i prawosławnego, samorządowcy, historycy, regionaliści, a przede wszystkim ciekawi historii mieszkańcy.

Spotkanie dodatkowo ubogacił występ Bractwa Akordeonistów Siemiatyckich. Słodkie przekąski i napoje serwowali uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych z Ostrożan obecni na spotkaniu wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły.

Dla wszystkich osób zainteresowanych historią było to wyjątkowe popołudnie, a starostwo już teraz zapowiada kolejne podobne spotkanie, które ma odbyć się jesienią wraz z promocją albumu o Powstaniu Styczniowym na ziemi siemiatyckiej.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

6 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Gość Niedz. 26.02.2023 21:08:23

Super, brawo brawo

Halina Niedz. 26.02.2023 20:12:41

Prelekcje niezwykle ciekawe. Klasa sama w sobie. Znakomita organizacja. I te prezenty w postaci 2 tomowego dzieła. Bezcenne. Wielkie podziekowania organizatorom. Szczególnie p. Staroście. Wielkie ukłony wszystkim

Agnieszka Pon. 27.02.2023 09:25:09

A ludzi było, że szok. Rzadki widok w Siemiatyczach

Magda Niedz. 26.02.2023 19:55:54

Znakomita prelekcja i promocja książek. Kto nie był niech żałuje. WIELKIE SŁOWA PODZIĘKOWANIA. JESTEŚCIE WIELCY.

Bartosz Pon. 27.02.2023 06:54:10

Było fajnie i treściwie. Piękna impreza . Oby były następne tego typu imprezy przez duże K. Dziękuję za pomysł i realizację

Krzysiek Pon. 27.02.2023 04:26:29

Piękna historyczna impreza