Siemiatycze

Naukowo i walentynkowo na siemiatyckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Kultura Wt. 15.02.2022 16:41:03
15
lut 2022

Kolejny w tym roku akademickim wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Siemiatyczach poświęcony był zdrowiu i kulinariom. We wtorek, 15 lutego zajęcia pt. „Apteka z lasu” prowadziła dr Ewa Zapora - doktor nauk farmaceutycznych, adiunkt w Instytucie Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej, która zabrała studentów na niezwykłą wyprawę na grzyby.

Nie tylko zapaleni grzybiarze, których wśród seniorów nie brakuje, zaciekawili się wiedzą o grzybach, bo jak się okazało w trakcie spotkania, grzyby są nie tylko inteligentnymi i potężnymi organizmami, ale są też pełne witamin i wartościowych substancji odżywczych. Mało tego, popularne i znane nam grzyby są też grzybami medycznymi, do takich należy m.in. boczniak. Dr Ewa Zapora zachęcała do poznawania grzybów i sięgania po nie, nie tylko ze względów smakowych, ale właśnie z uwagi na ich zdrowotne właściwości. Po wykładzie pojawiło się wiele szczegółowych pytań, a na koniec prelegentka zaprosiła studentów do odwiedzenia ośrodka badawczego instytutu w Hajnówce.
Przed rozpoczęciem wykładu na scenie Siemiatyckiego Ośrodka Kultury zaprezentowała się grupa artystyczna działająca w strukturach UTW. Z racji obchodzonych 14 lutego Walentynek, głównym tematem występu była miłość. O uczuciu, które uskrzydla, seniorzy śpiewali i recytowali z przekonaniem, że „zakochani są wśród nas”. Studenci pamiętali też o urodzinach burmistrza miasta Piotra Siniakowicza, któremu wyśpiewali 100 lat i zaprosili do wspólnego wykonania utworu „Siemiatycka miłość”.

Uniwersytet Trzeciego Wieku funkcjonuje przy Siemiatyckim Ośrodku Kultury, nadzór naukowo-merytoryczny nad jego działalnością sprawuje Politechnika Białostocka. Wykłady odbywają się w ośrodku kultury raz w miesiącu, seniorzy uczestniczą też w wybranych zajęciach dodatkowych.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.