Siemiatycze

Ligawki w roli głównej

Kultura Niedz. 04.12.2022 18:32:26
04
gru 2022

Po raz 41. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbył się Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Przed dwa dni grudniowe powietrze niosło w świat dźwięk ligawek, bazunów, trombitów, rogów pasterskich i wielu innych instrumentów pasterskich.


Zaczęło się bardzo skromnie wspominała dyrektor muzeum Dorota Łapiak – w pierwszym konkursie po wielkich namowach ówczesnego dyrektora muzeum i pomysłodawcy wydarzenia Kazimierza Uszyńskiego wzięło udział 7 wykonawców. Po 41. latach są to już setki muzykujących dorosłych, dzieci i seniorów, którzy przyjeżdżają do Ciechanowca są już setki. Do tegorocznego konkursu zgłosili się uczestnicy z całej Polski – z Podlasia i Mazowsza, kaszubi i górale – a także goście zza granicy – ze Słowacji, Szwajcarii, Holandii i Finlandii. Zabrakło w tym roku wykonawców z Ukrainy, jednak pamiętano od nich w czasie koncertów dedykując grę tych, którzy mogli przyjechać.
Kategorią, która wzbudza najwięcej emocji są ligawki – tradycyjny instrument pasterski, od którego wszystko się zaczęło – instrument który odchodził w niepamięć, a dzięki konkursowi przetrwał i dziś (nie tylko w czasie konkursu) zwiastuje czas Adwentu. Pierwszą nagrodę w kategorii ligawki – dorośli (18-64 lata) zdobył Mateusz Zalewski z Dobrego (woj. mazowieckie), drugie miejsce zajął Teodor Niemyjski z Ciechanowca, a trzecią ex aequo przyznano Pawłowi Bondarczukowi z Wieski Wieś (gm. Jabłonna Lacka) i Pawłowi Fiedorukowi z Ciechanowca.
Wśród seniorów pierwszą nagrodę otrzymał Johan Klein Willink z Eibergen (Holandia), spośród dzieci do lat dziesięciu - Kuba Muciński z Łochowa, wśród młodzieży (11-17 lat) - Łukasz Radziszewski z Boguszy Starych.
Grę na instrumentach pasterskich w konkursie w Ciechanowcu oceniało Jury w składzie: dr Tomasz Czerwiński – etnograf, nauczyciel akademicki, Członek Rady Muzeum działającej przy Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu; dr Artur Gaweł - etnograf, wieloletni członek komisji konkursowej Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich; Przewodniczący Jury - dr hab. prof. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska – muzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego - Katedra Muzykologii Systematycznej i Kulturowej; dr Ewelina Grygier – muzyk i etnomuzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego - Katedra Muzykologii Systematycznej i Kulturowej; Andrzej Klejzerowicz - kowal, budowniczy ludowych instrumentów dętych, wieloletni uczestnik i laureat Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich.
Przesłuchania konkursowe odbyły się w sobotę, 3 grudnia wystąpiło wówczas blisko dwustu wykonawców, z których najmłodszy miał 2 lata, najstarszy niemal 90. przesłuchania konkursowe uzupełniane były występami zaproszonych kapel. Drugiego dnia w niedzielę, 4 grudnia uroczyście ogłoszono wyniki i podsumowano konkurs, finałem był koncert galowy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją uczestnicy konkursu wzięli udział w Mszy Św. w kościele pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu. Eucharystii przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, który mówił do zgromadzonych:
- W świecie żyjącym po swojemu, hołdującym pogańskim wartościom mamy oddychać Bożym Słowem i z wiarą czekać na spotkanie z Chrystusem, które nie tyle zabierze nam dobra uzbierane w świecie, co otworzy przed nami prawdziwe skarby wiecznej szczęśliwości.
Nawiązując bezpośrednio do powodu spotkania muzyków zwracał uwagę na związek instrumentów pasterskich z Adwentem:
- Uczestniczymy dziś w ciechanowieckiej świątyni w konkursie gry na instrumentach pasterskich, chcemy go rozumie nie tylko jako rywalizację muzyków pod względem umiejętności technicznych i talentów muzycznych, ale chcemy to spotkanie traktować jako piękny element adwentowego ceremoniału, a nawet jako narzędzie duszpasterskie, bo ligawki i inne instrumenty pasterskie swoim dźwiękiem dają znak do działania, budzą z uśpienia, zagubionych wzywają do powrotu, budują wspólnotę, odstraszają wrogów.
Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego objęty został patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.