Siemiatycze

Lekcje historii z IPN

Kultura Czw. 03.02.2022 15:20:00
03
lut 2022

Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej uczy historii dzieci i młodzież prowadząc specjalnie opracowane lekcje. Jak powiedziała Radiu Podlasie, Adriana Pływaczewska z IPN Białystok, celem zajęć jest dotarcie z wiedzą dotyczącą historii do wszystkich uczestników, niezależnie od ich wieku i zainteresowań. Opracowano wiele narzędzi jak filmy edukacyjne, kolorowanki, czy gry planszowe, by dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Chociaż jest to zabawa, to przekazywana wiedza dotyczy spraw bardzo ważnych.

Lekcje historii z IPN prowadzone są w szkołach, ale też ośrodkach kultury czy innych zainteresowanych organizacjach. Często zajęcia edukacyjne związane są z rocznicami wydarzeń historycznych przypadającymi w danym roku szkolnym. W ofercie tej są zajęcia, adresowane już do przedszkolaków, to m.in. warsztaty dotyczące symboli narodowych. Organizowane są konkursy lub warsztaty.

Formą lekcji adresowanych do młodzieży i dorosłych są spotkania z cyklu „Przystanek – Historia”. Do młodzieży skierowano też warsztaty „Rytmy pamięci”, tworząc hiphopowy utwór i teledysk młodzi poznawali zbrodnię katyńska.

Historia pozostaje niezmienna, ale ucząc jej trzeba być otwartym na zmiany, na nowe metody i sposoby edukowania, by wiedza o przeszłości była przekazywana w sposób ciekawy i atrakcyjny. Jak potwierdza Adriana Pływaczewska, doświadczenia pokazują, że nauka historii w formie gier, czy zabaw dostosowanych do wieku uczestników przynosi pozytywne efekty.

Z Adrianą Pływaczewską z IPN Białystok, która w Siemiatyczach prowadziła te nietypowe lekcje historii w czasie ferii zimowych w Siemiatyckim Ośrodku Kultury, rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.