Siemiatycze

Zbliżyć się do płaszcza Maryi... Odpust w Domu Zakonnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach

16
lip 2022

W sobotę, 16 lipca kaplicę w Domu Zakonnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach wypełnili czciciele Matki Bożej Szkaplerznej, wszystko za sprawą uroczystości odpustowej, bowiem 16 lipca Kościół obchodzi uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel, znaną jako wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej. Jest to dzień patronalny sióstr i braci z zakonów karmelitańskich oraz wszystkich, którzy noszą Szkaplerz.

Uroczystą Mszę Świętą odprawiał ks. Jarosław Błażejak Przy Ołtarzu Pańskim stanęli też pochodzący z siemiatyckiej parafii Św. Andrzeja Boboli: ks. Grzegorz Konopacki, ks. Rafał Oleksiuk i dk. Paweł Sidun z zakonu Ojców Paulinów. Wraz z siostrami modlił się też proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach ks. Jerzy Cudny, w konfesjonale posługiwał ks. Jarosław Kuźmicki.
Zgromadzonych witała w kaplicy przełożona s. Feliksa, która wyraziła wielką radość z tak licznej obecności czcicieli Matki Bożej i przyjaciół Karmelu.
W homilii ks. Jarosław Błażejak nawiązał do czytania ze Starego Testamentu i postaci proroka Eliasza. Mówił o niewielkiej chmurce, która pojawia się w Piśmie Świętym i jest zapowiedzią Matki Bożej. Podkreślał że chociaż w Starym Testamencie nie ma postaci Maryi to jest wiele symboli, które Ją zapowiadają. Mówiąc o proroku Eliaszu zwracał uwagę na Jego trwanie przed Bogiem i pełnię modlitwy.
W kolejnych słowach kapłan mówił o Szkaplerzu, który jest jak płaszcz i który nas chroni. I jak każdym płaszcz niszczy się, powstają w nim dziury, przetarcia. To duchowe niszczenie płaszcza Maryi spowodowane jest naszym grzechem, naszymi upadkami i słabościami. Gdy brak jest sakramentów, gdy oddalamy się od Boga to, nie możemy liczyć na ochronę Maryi. Szkaplerz będzie nas bronił, gdy będziemy pracowali nad sobą a przez to będziemy zbliżać się do Pana Boga – wyjaśniał kaznodzieja podkreślając, że nasz postawa duchowej aktywności opiera się na Bożej sile a pomocą są dla nas sakramenty.
Na zakończenie Mszy Świętej poświęcono Szkaplerze i kolejne osoby uroczyście przyjęły ten symbol przynależności do rodziny karmelitańskiej.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że wszystkie Szkaplerze, które rozprowadzają siemiatyckie Karmelitanki, szyje s. Sylwia.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.