Siemiatycze

Wigilia Paschalna w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach

09
kwi 2023

- Po co tu dziś przyszliście? Bo za dziecka was tego nauczono? Bo jest piękna celebracja? Czy przyszliście zobaczyć zmartwychwstałego Chrystusa? Czy zadrżało wam serce gdy pierwszy raz po 40. dniach usłyszeliście „Chwała na wysokości”? Czy czujesz tę radość Zmartwychwstania? Z tymi pytaniami ks Maciej Domańszczyński zwrócił się w homilii do wiernych biorących udział w Wigilii Paschalnej w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach.

- Jezus zmartwychwstał dla naszego zbawienia, ale każdy sam podejmuje decyzje czy przyjmuje tę łaskę. Dlatego odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego tu przyszedłeś? - mówił ks. Maciej.

Wigilia Paschalna, to najważniejsze wydarzenie w roku, rozpoczyna ona świętowanie zmartwychwstania Chrystusa. Liturgia składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej. Najpierw na zewnątrz kościoła przy rozpalonym ognisku pobłogosławiono ogień, od którego zapalono paschał – świecę symbolizującą samego Chrystusa. Ogień wniesiono do świątyni i zgromadzeni od paschału zapalili przyniesione świece. W drugiej części liturgii po raz pierwszy od rozpoczęcia Wielkiego Postu zaśpiewano – Chwała na wysokości, a w kościele odezwały się dzwony, które milczały w ostatnich dniach. Poświecono wodę i odnowiono przyrzeczenia chrzcielne.

Adoracja w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli trwać będzie do godz. 24.00, w kościele pw. WNMP do godz. 23.00. O godz. 6.00 rano z obu siemiatyckich parafii wyruszą procesje rezurekcyjne.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.