Siemiatycze

W Wielką Sobotę święcimy pokarmy na stół wielkanocny

08
kwi 2023

Pielęgnując i troszcząc się o stara tradycje przynosimy do poświęcenia pokarmy na stół wielkanocny mówił do zgromadzonych w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach proboszcz tejże parafii ks. Jerzy Cudny podczas pierwszego poświecenia pokarmów rankiem w Wielką Sobotę.

Tradycja święcenie pokarmów jest wciąż bardzo żywa i w Wielką Sobotę wierni z pięknie udekorowanymi koszyczkami podążają do kościołów. A w koszyczkach - chleb i świąteczne pieczywo, mięso, wędliny, jajka - znak nowego życia, do tego symboliczne baranki, kurczaczki, wszystko otulone świeżą wiosenną zielenią i ręcznie robionymi koronkowymi serwetkami.

Dziś Kościół trwa w ciszy w skupieniu i modlitwie przy grobie Chrystusa mówił ks. Cudny i zachęcał do adoracji i modlitwy przy grobie, gdzie wystawiony jest Najświętszy Sakrament. Życzył, by Święta Wielkanocne były ukrzyżowaniem naszych słabości byśmy razem z Chrystusem mogli powstać do nowego życia.

W siemiatyckich kościołach święcenie rozpoczęto od godz. 9.00. W parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach świecenie odbywa się co godzinę, do godz.15.00. W parafii pw. Św. Andrzeja Boboli także co godzinę, do 16.00. Przy świecenie pokarmów wierni składają dary żywnościowe, z których zostaną przygotowane paczki dla potrzebujących.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook