Siemiatycze

W parafii Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach młodzież przyjęła sakrament bierzmowania

05
cze 2024

Siedem darów Ducha Świętego otrzymują osoby przystępujące do sakramentu bierzmowania. To dar mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej. Przyjęcie sakramentu poprzedzone jest długimi przygotowaniami, a sam sakrament nazywany jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej.

We wtorek, 4 czerwca w parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach grupa młodych ludzi przyjęła z rąk biskupa drohiczyńskeigo Piotra Sawczuka sakrament bierzmowania. W tym ważnym dniu towarzyszyli im rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, nauczyciele i wychowawcy oraz kapłani z dekanatu siemiatyckiego, wśród nich gospodarz parafii ks. Jerzy Cudny i proboszcz sąsiedniej parafii p.w. Św. Andrzeja Boboli – ks. Bohdan Sawicki.

- Dziś gromadzimy się w kościele, jak uczniowie w Wieczerniku – mówił witając zgromadzonych w kościele proboszcz parafii ks. Jerzy Cudny. Kapłan zachęcał do modlitwy w intencji młodzieży przyjmującej w tym dniu sakrament bierzmowania.

W homilii biskup Piotr Sawczuk nawiązując do odczytanej Ewangelii o podatku należnym cezarowi (Mk 12, 13-17) mówił do młodych ludzi, że jest to pierwsza wskazówka Ducha Świętego na ich dorosłe życie. Podkreślał, by pamiętali, że czym innym jest władza duchowa, a czym innym świecka, mówił: - O tym trzeba pamiętać dokonując życiowych wyborów „oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga” (Mk 12, 17).

Pasterz diecezji objaśniał, że ważne jest uchwycenie właściwej granicy, by nie poddać się władzy ziemskiej, by nie działać kosztem tego co należy się Bogu. - Bogu mamy oddać serce, mieć czas na modlitwę, możliwość publicznej manifestacji naszej wiary. Żadna władza, czas na odpoczynek czy zarabianie pieniędzy nie mogą zepchnąć Boga na margines.

Dalej nawiązując do oczekującego młodzież sakramentu mówił, że nam ludziom wierzącym potrzebne jest mocne zakotwiczenie w Bogu, a Duch Święty chce pomóc w tym wyostrzeniu i dostrzeżeniu granic, by nie dać się zagrabić światu i ziemskim sprawom.

Po homilii zostały odnowione przyrzeczenia chrzcielne oraz modlono się do Ducha Świętego. Następnie przystąpiono do właściwego obrzędu bierzmowania. Biskup, który jest szafarzem tego sakramentu namaszczał krzyżmem młodzież. W czasie Mszy świętej biskup poświęcił też krzyże, które młodzież otrzymała jako pamiątkę bierzmowania.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w całej Mszy Świętej m.in. poprzez czytanie, śpiew psalmu, odczytanie modlitwy wiernych i przyniesienie darów. Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele młodzieży podziękowali biskupowi, księżom, siostrom karmelitankom, katechetom, animatorom, nauczycielom i rodzicom za wsparcie na odpowiedzialnej drodze przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Mszę Św. ubogacał śpiew scholi parafialnej.

Sakrament bierzmowania przyjęło 19 osób. Nad ich przygotowaniami do tego dnia ważnego w chrześcijańskim wrastaniu czuwał ks. Bartosz Ojdana wspierany przez grupę animatorów.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.