Święcenie ziół – zwyczaj stary i ciągle żywy
Kościół
Pon. 16.08.2021 11:49:33
16
sie 2021
sie 2021
Przypadająca 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny związana jest ze święceniem ziół, kwiatów i owoców, z których przygotowywane są zanoszone do kościoła wiązanki. W pobożności ludowej uroczystość ta nosi nazwę święta Matki Boskiej Zielnej.
W kościołach święci się zioła i kwiaty. Często są to proste bukiety zrobione z tego co rośnie na polu czy w przydomowym ogródku. W bukietach zobaczyć można zboża i zioła, a wśród nich marchewkę, czy makówkę. Piękno tych wiązanek ma przypominać piękno Matki Najświętszej i Jej wniebowzięcie.Tradycyjnego poświęcenia ziół nie zabrakło w kościele pw. Przemienia Pańskiego w Perlejewie.
Uroczystość Wniebowzięcia NMP, to najpiękniejsza z Maryjnych uroczystości - mówił w homilii proboszcz parafii ks. Krzysztof Janowic. Oto za życie i wiarę Maryi, kiedy ukończyła swoje ziemskie wędrowanie z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Maryja żyła dla Boga i w pełni zrealizowała swoje powołanie. Trudno wyobrazić sobie naród polski bez Maryi. Trzeba nam o tym pamiętać, kiedy przeżywamy tę uroczystość. Mamy nie tylko patrzeć i podziwiać, ale też naśladować Maryję i tak jak ona wierzyć Słowu Boga.
Dalej kapłan wyjaśniał: - Wiązanki, które dziś przynosimy do kościoła są symbolem życia i owoców życia Maryi. Niech będą też w symbolem naszego życia.
Równianki, które wierni licznie przynoszą do świątyni, po poświęceniu z szacunkiem zabierają do domów. Sięgną po nie w czasie choroby, czy innych trudności, a zboże z wiązanki zmieszają z pierwszym zasiewem.
ABol [ja]
0 komentarze