Łuków

Ruszyły prace remontowo – konserwatorskie w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego

06
cze 2023

Na cmentarzu parafialnym w Łukowie trwają prace przy remoncie kościoła Świętego Rocha. Rusztowania pojawiły się również w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego oraz przy ścianie budynku tzw. „starej plebanii”. Zaczął się czas remontów.

Pod koniec maja rozpoczęły się prace remontowo - konserwatorskie przy kościele Świętego Rocha, który znajduje się na cmentarzu parafialnym. Jak informuje nas ksiądz Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, który zarządza terenem cmentarza, aktualnie metodą piaskowania zdejmowane są stare warstwy malarskie z elewacji zewnętrznej. W planach jest także remont dzwonnicy znajdującej się na cmentarzu. Jest szansa, że prace te zakończą się do końca czerwca.

Dłużej, bo do końca października, potrwa natomiast kolejny etap prac konserwatorskich przy malowidłach wewnątrz kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Rusztowania już ustawiono. Za chwilę w świątyni ponownie pojawią się konserwatorzy: Aleksandra Wysokińska z Łukowa i profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Jarosław Rogóż. To oni będą odsłaniać to, co kryje farba na ścianach i sklepieniu kościoła.

Rusztowania pojawiły się również przy ścianie budynku tzw. „starej plebanii”. To właśnie tam ma powstać mural poświęcony 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego (https://old.podlasie24.pl/lukow/region/lukow-chca-przypominac-bohaterow-powstania-styczniowego-36976.html).

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Grzegorz Wt. 06.06.2023 07:19:22

Amen,Amen,Amen...

Najnowsze informacje

Facebook