Siemiatycze

Roztańczeni święci na szkolnym korytarzu

28
paź 2022

Tylu świętych w jednym miejscu, w dodatku – roztańczonych świętych, spotkać można tylko na „Balu Świętych”. W związku ze zbliżająca się uroczystością Wszystkich Świętych tego typu wydarzenia organizują szkoły, parafie, czy wspólnoty.

Bal Świętych od lat gości w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach, ostatnie lata (pandemia) nie pozwoliły na organizację balu, teraz potupajka ze świętymi wróciła w pełnej krasie. Katechetki: Agnieszka Olendzka, Barbara Oleksiuk i s. Katarzyna Łukowiak na lekcjach religii opowiadały czym jest taki bal, bo tylko uczniowie najstarszych klas pamiętały to wydarzenie. W przygotowanie balu zaangażowali się oczywiście rodzice, bo bal świętych, to bal kostiumowy, uczniowie przebierają się za wybranych świętych, są konkursy wiedzy o świętych, konkursy taneczne, zręcznościowe, najwięcej emocji wzbudza konkurs na najlepsze przebranie. Animacją zabaw podczas balu zajęła się szkolna grupa wolontariatu.

Wśród postaci, w które wcielili się uczniowie dominowały anioły, ale skrzydła anielskie to nie koniec twórczych pomysłów, na balu można było wypatrzeć świętego Mikołaja, Św. Filomenę, Św. Józefa, Św. Franciszka, wyniesionych na ołtarze kapłanów i siostry zakonne i wielu, wielu innych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w dniu Wszystkich Świętych Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale też wszystkich wiernych zmarłych, którzy osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie.

Uczniowie korzystali zarówno z gotowych strojów jak i kreacji tworzonych specjalnie na potrzeby balu, bo zdolne mamy jeśli jest taka potrzeba potrafią nawet uszyć sutannę czy suknię królowej. Można było wypatrzeć też wiele prostych rozwiązań, jak upięta na włosach firanka, czy laska pożyczona od starszego członka rodziny. Wszystkie stroje to efekt pracy i zaangażowania dzieci i rodziców, a przygotowanie takiego stroju wymaga poznania świętego. Wspólne przeszukiwanie książek czy internetu w poszukiwaniu informacji o wybranym świętym, a potem przeszukiwanie szaf i pawlaczy, to wyjątkowa rodzinna katecheza.

Uroczystość Wszystkich Świętych - jak każda uroczystość w Kościele - ma charakter bardzo radosny, bo wspominamy tych, którzy żyli przed nami i osiągnęli niebo. Dlatego w okolicach 1 listopada warto zorganizować bal, który łączy dobrą zabawę z pięknem naszej wiary.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.