Siemiatycze

Procesja Eucharystyczna w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie

30
maj 2024

W Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, zgodnie z utrwaloną od pokoleń tradycją organizowane są Procesje Eucharystyczne, które przemierzają ulice miast i wsi. Procesja taka w czwartek 30 maja przeszła ulicami Czartajewa, poprzedziła ją Msza Św. sprawowana w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Mszy Św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii ks. Jarosław Błażejak. Eucharystię koncelebrowali ks. Dariusz Kucharek, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie i senior ks. Jan Wasilewski.

W homilii ks. proboszcz mówił o krwi, w której tkwi pierwiastek życia, co przez wieki sprawiało, że nie można było przelewać krwi niewinnej. Krew ma być w uszanowaniu, a w Starym Testamencie Bóg pozwolił tylko na przelewanie ofiarnej krwi zwierząt na ołtarzu.

Dalej przypominał, że Jezus Chrystus swoje ciało i krew zostawił dla nas w sakramencie. Życie Eucharystyczne trwa do dziś i także w XXI wieku żyjemy Eucharystią i powinniśmy o to dbać i troszczyć się o rozwój tej strony naszej duchowości, dlatego ważne jest nauczanie, także podejmowane w rodzinie, podkreślał kapłan:
- Jest katecheza (póki co!), są kazania, jest nauczanie u Kościele, a brakuje rozmowy w gronie najbliższych.

Kaznodzieja mówił o godnym przyjmowaniu komunii świętej, o pracy nad sobą, wprowadzaniu w swoje życie dyscypliny eucharystycznej.

Po Mszy Świętej odbyła się procesja do czterech ołtarzy. Niesiono krzyż i chorągwie, poduszeczki, różaniec. Dziewczynki sypały kwiaty. Obecna była służba liturgiczna, muzyczna i wsparcie techniczne. Za kapłanem pod baldachimem niosącym Najświętszy Sakrament podążali parafianie i goście.

Dzieci – uczniowie klasy czwartej w tym dniu przeżywali rocznicę Pierwszej Komunii Świętej.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Zofia Czw. 30.05.2024 15:16:08

Piękna procesja i przepiękne zdjęcia.❤️🙏🏼💐

Zofia Stypułkowska Czw. 30.05.2024 14:45:59

Pani Agnieszko,dziękuję za udokumentowanie w kadrze i komentarzu słownym uroczystości Bożego Ciala w Czartajewie.Pani reporterski trud dołącza się do kroniki 20-letniej tradycji zapisów uczestnictwa parafian kościoła w Czartajewa w obchodach jednego z najstarszych świąt europejskiego chrześcijaństwa..Mnie osobiście miło zaskoczyła duża liczebność uczestników i duża liczba ludzi młodych.