Siemiatycze

Po raz 11. w Siemiatyczach odbył się Orszak Trzech Króli

06
sty 2024

„W jasełkach leży!” pod tym hasłem w sobotę, 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Siemiatycz po raz 11. przeszedł Orszak Trzech Króli. Siemiatycki Orszak Trzech Króli rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Eucharystii przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.

Do Jezusa można dojść i drogą nauki, rozumu i drogą wiary, a najlepiej gdy jedna droga wspiera i uzupełnia drugą, mówił w homilii biskup Sawczuk nawiązując do drogi, którą przebyli Mędrcy ponad dwa tysiące lat temu. Przestrzegał by nie zamknąć się przed Jezusem: - Współczesna cywilizacja zmaga się z wielką pokusą odrzucenia wiary, a w poszukiwaniach rozumowych, ograniczenia się do badania świata, do postępu technologicznego. Ucieka od zagadnień metafizycznych, duchowych, nadprzyrodzonych. Przy takim podejściu nie ma miejsca dla Boga, nie ma gdzie się narodzić. Herod i jego Jerozolima bała się, a Betlejem zamknęło drzwi. Dzisiejszy świat także boi się Chrystusa i zamyka przed Nim z obojętnością. Dalej pasterz diecezji podkreślał, że idąc w Orszaku Trzech Króli przeżywamy wspólna radość i pokazujemy, że biblijne wydarzenie sprzed 2 tysięcy lat jest dla nas niezmiennie bardzo ważne.Po Mszy Św. przed świątynią uformowano Orszak, który przeszedł ulicami Górną i Grodzieńską do Stajenki z Nowonarodzonym Jezusem na Placu Jana Pawła II. Po drodze korowód zatrzymał się kilkukrotnie w miejscach gdzie przygotowano scenki – z gospody, dworu Heroda, była też brama niebiańska.

Dobrze znamy przekaz biblijny, wiemy jaką drogę przebyli Trzej Królowie, jakie przeszkody napotykali po drodze, jednak scenariusz sprzed 2 tysięcy lat w poszczególnych miejscach ubogacany jest lokalnym kolorytem. W Siemiatyczach zarówno w samym Orszaku, jak i w poszczególnych scenkach nie brakowało też lokalnego charakteru, pokazującego bogactwo regionu, samego miasta ale też gminy i powiatu. W scenkach zaprezentowali się tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Małe Podlasie, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z Siostrami Karmelitankami oraz uczniowie tutejszego LO im. KEN. Poszczególnym królom asystowali zaś uczniowie siemiatyckich Szkół Podstawowych Nr 1 i 3. Kolejny też rok Orszakowi towarzyszyła para aniołów na szczudłach.

Przy stajence Trzej Królowie złożyli swoje dary, popłynęły słowa Ewangelii i życzeń, a błogosławieństwo biskupa Piotra Sawczuka zakończyło siemiatycki Orszak. Życzenia Świąteczne skierowano przy tej okazji w stronę braci prawosławnych, którzy w tym dniu przeżywają Wigilię Świąt Bożego Narodzenia.Orszak Trzech Króli w Siemiatyczach został zorganizowany przez Akcję Katolicką oddział w Siemiatyczach przy współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli. Do organizacji wydarzenia po raz kolejny dołączyły samorządy, instytucje i firmy, szkoły, przedszkola i siemiatyckie parafie. W wydarzeniu licznie uczestniczyli mieszkańcy i goście, przedstawicieli urzędów, firm, instytucji, służb mundurowych, kapłani i siostry zakonne. Wcześniej w kościele poświecono też kredę i kadzidło, po powrocie z Orszaku kredą oznaczono drzwi domostw, a wonią kadzidła wypełniono ich wnętrza.

W diecezji drohiczyńskiej Orszaki Trzech Króli odbywają się także w Drohiczynie, Ciechanowcu, Brańsku, Bielsku Podlaskim, Sokołowie Podlaski, Węgrowie, Sarnakach, Łochowie i Kosowie Lackim.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook