Siemiatycze

Pierwszy dzień Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę

01
sie 2021

1 sierpnia, to tradycyjnie data, gdy rozpoczyna się Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę. W tym dniu na pielgrzymi szlak wyruszyły grupy: bielska, katedralna i łochowska.

Grupy katedralna (fioletowa) i bielska (zielona) rozpoczęły pielgrzymkę od Mszy Św. sprawowanej w drohiczyńskiej katedrze, przewodniczył jej ks Wiesław Niemyjski, homilię wygłosił biskup senior Antoni Dydycz. Biskup mówił: niech ta pielgrzymka będzie wyrazem ofiary, poświecenia i nadziei, Polska potrzebuje dziś modlitwy. Na trasie pielgrzymów odwiedził także biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.

W pierwszym dniu pątnikom towarzyszyło hasło: św. Józef sprawdzony opiekun, czyli o odpowiedzialnym przewodniku przez życie, konferencje tematyczne przedstawili przewodnicy grup, ks. Łukasz Grabowski w grupie bielskiej i ks. Krzysztof Nagórny w grupie katedralnej. Intencją dnia była modlitwa o bezpieczne wędrowanie i obfite duchowe owoce udziału w pielgrzymce. Po trasie do grupy dołączali kolejni pielgrzymi, szczególnie licznie włączyli się w pielgrzymowanie wierni z parafii Szkopy z proboszczem ks. Tomaszem Szmurło. O godzinie 17, godzinie „W” oddano cześć bohaterom Powstania Warszawskiego, a na kolejnym etapie śpiewano pieśni patriotyczne.
Na trasie pielgrzymi mogli liczyć na gościnność mieszkańca mijanych miejscowości, postoje zorganizowano w Wólce Zamkowej, Tonkielach, Skrzeszewie, Repkach i Bachorzy. Zmęczeni, zmoczeni deszczem ale szczęśliwi pielgrzymi dotarli na pierwszy nocleg do Sokołowa Podlaskiego.

1 sierpnia w trasę wyruszyła też grupa łochowska, pielgrzymi dotarli do Korytnicy. Ich nieprzymocowanie rozpoczęła Msza Św. pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka.

Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę dotrze przed tron Jasnogórskiej Pani, 13 sierpnia.ABol

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.