Siemiatycze

Pątniczy szlak z Czartajewa do Milejczyc

06
lip 2024

W sobotę, 6 lipca odbyła się pierwsza piesza pielgrzymka do Milejczyc organizowana przez ks. Jarosława Błażejaka, proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Czartajewie.

Pątnicy ruszyli w drogę o godz. 7.00 rano, z modlitwą i śpiewem na ustach dotarli do Tołwina, tu był pierwszy postój. W Tołwinie uczestnicy pielgrzymki pierwsze kroki skierowali do kaplicy pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, po chwili wspólnej modlitwy ucałowali relikwie świętego. W gościnnej wsi mieszkańcy czekali na pielgrzymów z pysznym śniadaniem i dobrym słowem. Posileni i umocnieni wędrowcy ruszyli dalej, tu znowu mogli liczyć na wsparcie mieszkańców Tołwina, którzy odprowadzili grupę wskazując drogę z daleka od hałasu i ruchu samochodowego. Idą leśnymi ścieżynami zaśpiewano Godzinki, modlono się też czterema tajemnicami różańca. Przy kolejnym z mijanych domostw pątnicy znów mogli liczyć na pomoc i wodę, bez której w upalny dzień nie sposób było maszerować.

Po dotarciu do kościoła pw. Św. Stanisława w Milejczycach pielgrzymi zostali powitani przez proboszcza parafii ks. Jarosława Rosłona, opowiedział on o historii słynącego cudami obrazu Najświętszego Serca Jezusa z motywem Dobrego Pasterza. O spisywanych historiach doznawanych w tym miejscu łask. Następnie sprawowana była Msza Św. w której uczestniczyli też mieszkańcy Czartajewa i Siemiatycz którzy dołączyli do grupy już w Milejczycach, bo z różnych powodów nie mogli pielgrzymować pieszo.

Ten kościół, to azyl w którym możemy pragnąć i doświadczać dobra którego brakuje nam na co dzień, mówił w homilii ks. Jarosław Błażejak, imieniu całej zgromadzonej wspólnoty modlił się: - Dziękujemy Ci Najświętsze Serce Jezusa za to że jesteś pełne dobroci i miłości dla nas.

Po Mszy Św. modlono się przed obrazem Pana Jezusa.

W pielgrzymce organizowanej przez parafię w Czartajewie uczestniczyli zarówno mieszkańcy Czartajewa, jak i Siemiatycz. Wraz z ks. Jarosławem Błażejakiem szedł o. Paweł Sidun – pochodzący z Siemiatycz Paulin, karmelitanka s. Nina. Stroną muzyczną pielgrzymki zajęła się organistka Małgorzata Zinkiewicz.

Kościół w Milejczycach w diecezji drohiczyński z racji na słynący łaskami obraz Najświętszego Serca Jezusa z motywem Dobrego Pasterza jest miejsce często odwiedzanym przez wiernych z diecezji drohiczyńskiej a także spoza jej granic. Po raz pierwszy do Milejczyc w pieszej pielgrzymce przyszli pątnicy z Czartajewa.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Andrzej Niedz. 07.07.2024 05:10:49

pielgerzymkowy kraj jak sie tylko cieplej zrobi

Andrzejek Pon. 08.07.2024 09:15:51

A co przeszkadzają pielgrzymki?

Najnowsze informacje

Facebook