Siemiatycze

Odpust parafialny i Święto Wojska Polskiego w Siemiatyczach

Kościół Pt. 12.08.2022 15:20:19
12
sie 2022

15 sierpnia to dzień, gdy w Kościele przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W ciągu roku liturgicznego każda parafia przynajmniej raz przeżywa uroczystość odpustową, dzień związany z tytułem kościoła. W parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach jedna z uroczystości odpustowych odbywa się 15 sierpnia. Tego dnia w kościele będą też święcone kwiaty i zioła, bo powszechnie dzień ten nazywany jest uroczystością Matki Bożej Zielnej.

W parafii Wniebowzięcia NMP w tym dniu Msze Św. sprawowane są w porządku niedzielnym tj. 7.30, 9.00. 12.00 i 18.00 (w czasie wakacji nie ma Mszy Św. o godz. 10.30).

Tradycyjnie po sumie odpustowej przy pomniku Żołnierzy Walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w latach 1940-1945 w parku przykościelnym odbędzie się uroczystość Święta Wojska Polskiego. Około godz. 13.00 mieszkańcy Siemiatycz i przedstawiciele lokalnych władz złożą kwiaty i zapalą znicze.

Będąc w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach warto zwrócić uwagę na architekturę zabytkowego obiektu. Barokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach zbudowano w latach 1626 – 1637. W ołtarzu głównym znajdują się herby rodu Sapiehów i postacie świętych – Piotra, Pawła, Stanisława i Wojciecha. Jego zwieńczeniem jest kula ziemska podtrzymywana przez dwa anioły, na niej Trójca Święta. W ołtarzu znajduje się malowany na płótnie obraz Wniebowzięcia NMP. W górnej części obrazu matkę Bożą unoszą aniołowie, w dole widać apostołów zgromadzonych wokół Jej łoża. Obraz o wymiarach 2,0 m szerokości i 3,4 m wysokości również został odrestaurowany. Od kilku lat prowadzone są podzielone na etapy prace remontowe w kościele, które finansowane są z datków parafian oraz z pieniędzy pozyskanych z zewnątrz m.in. są to dotacje Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego Woj. Podlaskiego i Ministerstwa Kultury.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.