Siemiatycze

Odpust parafialny i święcenie ziół

15
sie 2022

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia w Siemiatyczach w kościele noszącym to wezwanie obchodzony jest odpust parafialny.

W tym dniu Msze Święte sprawowane są w porządku niedzielnym, a każda kończy się świeceniem kwiatów i ziół, bo powszechnie dzień ten nazywany jest uroczystością Matki Bożej Zielnej. Mieszkańcy przenoszą własnoręcznie zrobione bukiety, w których splatają kwiaty z ziołami, ale też owocami, a nieraz w bukiecie znaleźć można i warzywa.
W uroczystej sumie uczestniczyli mieszkańcy goście, a miejscowym księżom i siostrom zakonnym towarzyszyli też kapłani z sąsiednich parafii. Kazanie odpustowe głosił ks. Andrzej Dryżałowski. Gościem parafii Wniebowzięcia NMP był też ks. Paweł Sterlingow proboszcz sąsiedniej parafii prawosławnej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Na zakończenie Eucharystii proboszcz parafii ks. prał. Jerzy Cudny poświęcił przyniesione przez wiernych zioła i kwiaty, które symbolizują wdzięczność Stwórcy i Dawcy plonów za dobroć, hojność i urodzaj, to także prośba, by burze, gradobicie, czy susza omijały uprawy. Naręcza kwiatów przypominają też o dobrych uczynkach, z którymi człowiek, jako z plonami swojego duchowego życia stanie kiedyś przed obliczem Boga.

Uroczystość zakończyła procesja eucharystyczna wokół kościoła.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.