Siemiatycze

Modlitwa za zmarłych – wypominki i odpusty

Kościół Wt. 31.10.2023 08:50:20
31
paź 2023

Modlitwa błagalna za zmarłych, zwana „wypominkami” była praktykowana już w starożytności. W kolejnych wiekach rozwijała się, aż nabrała formy, jaką znamy do dziś. To modlitwa, której potrzebują dusze zmarłych i my sami, wyjaśnia ks. Jarosław Błażejak.

- Wypominki mają bardzo duże znaczenie duchowe, bo pojawia się modlitwa wspólnoty – kiedy odczytujemy imiona zmarłych uczestniczy w tym wiele osób. Jest w tej modlitwie też wątek psychologiczny, dlatego że kultywowanie pamięci, czci z miłości, z szacunku do zmarłej osoby, sprawia, że chcemy wspominać tę osobę w wypominkach.
W naszej tradycji zmarłych otaczamy wielkim szacunkiem. Troszczymy się o ich groby, stawiamy pomniki, przynosimy kwiaty jako wyraz naszej miłości, zapalamy znicze jako symbol naszej pamięci. Szczególnym wyrazem miłości i wyjątkowym sposobem modlitwy za dusze tych, którzy już odeszli są wypominki - wypisywanie imion zmarłych i odczytywanie ich w kościele połączone z modlitwą.

W intencji zmarłych możemy ofiarowywać też odpusty. Odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące możemy uzyskać pod zwykłymi warunkami za pobożne nawiedzenia cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada.

Wypominki, odpusty, to określania, które w okresie uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego słyszymy bardzo często. Czy na pewno wiemy co się za nimi kryje?

Czym są wypominki i odpusty? O tym Agnieszka Bolewska-Iwaniuk rozmawiała z ks. dr Jarosławem Błażejakiem. POSŁUCHAJ



POBIERZ APLIKACJĘ



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.