Siemiatycze

Mieszkańcy odbudowali osiedlową kapliczkę

Kościół Pon. 06.11.2023 11:41:53
06
lis 2023

Kapliczkę z figurą Matki Bożej na osiedlu „Wysokie” w Siemiatyczach zbudował kilkadziesiąt lat temu śp. ks. Michał Olszewski. Kiedy zaczęła ona niszczeć mieszkańcy postanowili ją odnowić.

- Ks. Michał Olszewski z własnych środków 27 lat temu wybudował tę kapliczkę. Był to trudny czas dla naszego miasta, działy się złe rzeczy, kilkoro młodych ludzi odbierało sobie życie, to były tragedie. Ksiądz powiedział – stop, musimy to zło powstrzymać. Zbudował wówczas tę kapliczkę. Teraz gdy zaczęła ona się sypać, postanowiliśmy ją odbudować - mówi Barbara Weremczuk mieszkanka osiedla.

Mieszkańcy za zgodą proboszcza parafii pw. Św. Andrzeja Boboli rozpoczęli zbiórkę pieniędzy, znaleźli wykonawców i rozpoczęto prace remontowe. Już na ich wstępie okazało się, że zniszczenia są tak duże, że nie da się uratować kapliczki. Szybko zdecydowano, że na jej wzór zostanie wzniesiona nowa. Prace trwały kilka miesięcy, konieczny był zakup nowej figury, w pierwszą sobotę miesiąca, 4 listopada kapliczkę poświęcono. Uroczystość ta poprzedzona była Mszą św. w intencji mieszkańców osiedla Wysokie i budowniczych kapliczki.

Mszę św. sprawował proboszcz parafii ks. Bohdan Sawicki. W homilii przypomniał, że od 1 listopada mamy w Kościele wiele ważnych wydarzeń, to uroczystość Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny gdy wspominamy wszystkich wiernych zmarłych, pierwszy piątek miesiąca, pierwsza sobota - dzień szczególnie wskazujący na Maryję i potrzebę modlitwy za Jej przyczyną. Jak zauważył w kalendarz ten wplata się modlitwa dziękczynna za to, że odbudowano kapliczkę na osiedlu Wysokie i za osoby które się do tego przyczyniły. Dalej kapłan mówił o kapliczkach, które spotykamy przy ruchliwych drogach, przy dróżkach w gęstwinie lasu, wśród ukwieconych pól, a także na naszych posesjach. Wskazywał na ich wartość i znaczenie dla osób wierzących.

- Często kapliczki te powstają z jakiejś okoliczności. Kapliczka, która dziś nas gromadzi powstała z inicjatywy śp. ks. Michała Olszewskiego. Przyświecała temu myśl, by z tego wzgórza Maryja błogosławiła mieszkańcom, a był to czas trudny, czas też intensywniej migracji zarobkowej mieszkańców i problemów które z tego wynikały, a które nie wszyscy byli w stanie unieść – mówił proboszcz.

Kapłan podkreślał, że Maryja zachęca, by byli świadkowie wiary. Wśród nas też jest ta potrzeba, by świadczyć o tryumfie Bożej Łaski, tryumfie Maryi. I zachęcał: - Każdy kto przechodzi obok tej kapliczki niech ma odwagę przeżegnać się, zdjąć czapkę w drodze do pracy, czy wyruszając w podróż.

Po Mszy św. zgromadzeni mieszkańcy przeszli na wzgórze na rozstaju dróg, gdzie przed blokami mieszkalnymi znajduje się kapliczka. Tu, po odśpiewaniu pieśni Maryjnych i modlitwie ks. Sawicki poświęcił kapliczkę.

Za trud włożony w odbudowę kapliczki, za każde wsparcie i obecność w tym wyjątkowym dniu dziękowała Agnieszka Olendzka jedna z inicjatorek odbudowy kapliczki, którą niegdyś wzniósł ks. Michał Olszewski.

- Widzieliśmy, że ta kapliczka niszczeje, ściany zaczęły pękać i coraz częściej pojawiały się głosy mieszkańców, że trzeba ją odnowić. Ks. Michał Olszewski był moim ojcem chrzestnym, wiele mnie nauczył i myślałam, że skoro jest to jego dzieło to warto tę kapliczkę odnowić. Ta myśl dojrzała i zdecydowaliśmy, że odnowimy kapliczkę. Okazało się, że odnowić się jej nie da, że trzeba zbudować na nowo. Nie było to łatwe, a my zaczynając te prace nawet nie wiedzieliśmy ile to jest trudu, ale znaleźli się dobrzy ludzie, którzy chcieli się w to zaangażować i poświęcić swój czas na chwałę Matki Bożej – powiedziała Radiu Podlasie pani Agnieszka.

Ks. Maciej Domańszczyński wikariusz z parafii pw. Św. Andrzeja Boboli zwraca uwagę, że stawianie krzyży i kapliczek na rozstajach dróg ma w Polsce wielowiekową tradycję, a mieszkańcy siemiatyckiego osiedla pokazali jak ważne jest dla nich to miejsce dedykowane Matce Bożej.

- To dla nas ważne miejsce, tu się modlimy, tu prosimy o opiekę Matki Bożej, by czuwała nad nami i naszymi rodzinami – takie słowa mieszkańców płynęły z wielu stron gdy zebrani w pierwszą sobotę miesiąca uczestniczyli w poświęceniu kapliczki.

Relację z poświęcenia kapliczki na osiedlu Wysokie w Siemiatyczach przygotowała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
stefan bruksela Pt. 10.11.2023 18:15:59

pewnie malo kto pamieta jak przed ta kapliczka rosly wierzby a w tych wierzbach ukrywala sie mala budka w ktorej pracownicy klasy robitniczej mogli sie ochlodzic przy zimnym hetmanie