Siemiatycze

Liturgia Męki Pańskiej w parafii p.w. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach

29
mar 2024

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym. Kościół nie sprawuje ofiary Mszy Świętej, a trwa w pokornej adoracji Chrystusa Ukrzyżowanego. W kościołach sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej. W czasie celebracji odsłaniany jest krzyż, który wierni adorują podchodząc procesyjnie i całując. W Wielki Piątek, 29 marca w kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach krzyż adorowali kolejno: kapłani, siostry zakonne, służba liturgiczna i wszyscy zgromadzeni.

W Wielki Piątek w Liturgii Męki Pańskiej w tej siemiatyckiej parafii wraz z wiernymi uczestniczyli kapłani: ks. Bohdan Sawicki – proboszcz parafii wraz z wikariuszami – ks. Maciejem Domańszczyńskim i ks. Danielem Obzejtą dołączyli też: ks. Józef Grzeszczuk i ks. Norbert Mojżyn. Licznie obecna była służba liturgiczna. Także chórzyści stawili się w komplecie ubogacając wielkopiątkowe zgromadzenie. Nad częścią muzyczną czuwał organista Sebastian Skrzypkowski wspierany przez Łukasza Kraujutowicza organistę parafii w Ostrożach.

Na zakończenie liturgii, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu. Pańskiego. Monstrancja zasłonięta jest białym welonem oznaczającym pośmiertny całun, którym było owinięte martwe ciało Jezusa Chrystusa. Rozpoczęła się adoracja, w Siemiatyczach w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli trwa do 22:00, a rano w Wielką Sobotę rozpocznie się o godzinie 8.30 od Ciemnej Jutrzni. Tradycyjnie wraz z umieszczeniem Najświętszego Sakramentu w grobie, asystę podjęli strażacy.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.