Siemiatycze

Karmelitanki zapraszają do Siemiatycz na Mszę św. odpustową

15
lip 2022

16 lipca Kościół obchodzi uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel znaną jako wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej. Jest to też dzień patronalny sióstr i braci z zakonów karmelitańskich oraz wszystkich, którzy noszą szkaplerz.

Z tej okazji siostry ze zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach zapraszają na Mszę Św. odpustową, która sprawowana będzie w sobotę, 16 lipca o godzinie 12.00 w kaplicy w Domu Zakonnym przy ul. Głowackiego. Po Mszy Św. będzie możliwość przyjęcia Szkaplerza.

Szkaplerz karmelitański jest ściśle związany z historią i duchowością Zakonu Karmelitańskiego. Według tradycji Matka Boża objawiła się św. Szymonowi Stockowi, Generałowi Zakonu Karmelitańskiego w nocy z 15 na 16 lipca 1251 roku i wskazując na szkaplerz powiedziała, że będzie on znakiem opieki nad zakonem, a kto w nim umrze nie dozna ognia piekielnego. Dziś szkaplerz noszą osoby konsekrowane i świeckie, ważne by nie traktować szkaplerza jak talizmanu powiedziała Radiu Podlasie karmelitanka s. Stanisława.

- Szkaplerz, to sakramentalium, czyli coś co wymaga od nas wiary. Jest to oczywiście płaszcz opieki Matki Bożej, ale my musimy wierzyć. By Szkaplerz „działał” trzeba go nosić w dzień i w nocy ale - co bardzo ważne – żyć w czystości co do stanu, żyć według przykazań Bożych i naśladować Matkę Bożą.

Współcześnie szkaplerz ma formę dwóch płatków brązowego sukna połączonych tasiemkami. Na obu płatkach jest wizerunek lub symbol Pana Jezusa i Matki Bożej Szkaplerznej.

W siemiatyckim Karmelu, szkaplerze szyje siostra Sylwia. - Dostałam polecenie by szyć Szkaplerze. Uszyłam ich od dziś może ze 3 tysiące, wszystkie w naszej wspólnocie rozprowadzamy i wszystkie już znikły, więc znowu zaczęłam szyć i uszyłam około 120 nowych Szkaplerzy.

Mów różaniec a Szkaplerz noś, przypomina siostra Sylwia składając życzenia wszystkim noszącym tę „szatę”. - Życzę wszystkim, żeby nosząc Szkaplerz Święty, kochając Matkę Bożą, ufając Jej, mogli jak najszybciej dostać się do nieba.

O historii Szkaplerza i związanymi z nim obietnicami z Karmelitankami z Siemiatycz – s. Stanisławą i s. Sylwią, rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. POSŁUCHAJ


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.