Siemiatycze

Kaplica pw. św. Maksymiliana Kolbego w Tołwinie ma już 50 lat

21
sie 2022

Kaplica pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tołwinie ma już 50 lat. Z tej okazji w sobotę, 20 sierpnia z inicjatywy mieszkańców Tołwina, przy wsparciu księży z parafii w Dziadkowicach i samorządu gminy Siemiatycze zorganizowano uroczystości jubileuszowe.

Mieszkańcy długo i starannie przygotowywali się do tego ważnego dla całej społeczności wydarzenia. Powołali komitet organizacyjny, podzielili zadania, zbierali historie związane z kaplicą i archiwalne zdjęcia. Ogłoszono konkursy dla dzieci – konkurs plastyczny „Kaplica dawniej i dziś” i konkurs literacki na najciekawszą historię związaną z kaplicą.

W dniu jubileuszu w kaplicy uroczyście sprawowano Mszę Św., przewodniczył jej proboszcz parafii w Dziadkowicach, do której należy kaplica w Tołwinie – ks. Jan Krasowski, przy Ołtarzu stanęli też dawni proboszczowie ks. Marek Toruński i ks. Roman Szmurło. Z kolei ks. Paweł Gołębiewski posługiwał w konfesjonale.

W kazaniu ks. Krasowski wyjaśniał, że jubileusz jest czasem łaski. Podkreślał, że to pierwszy taki poważny jubileusz w tej wspólnocie, w którym zgromadzeni chcą dziękować za 50 lat kaplicy - miejsca wspólnej modlitwy. Nawiązując do słów Ewangelii (Łk 13, 22 -30) mówiące o ciasnych drzwiach prowadzących do zbawienia, porównał je do kaplicy w Tołwinie - „Przychodząc tutaj, karmiąc się Słowem Bożym, przystępując do sakramentów pokuty i Eucharystii, przechodzimy przez ciasną bramę, o której słyszeliśmy w Ewangelii”. Proboszcz mówił o wdzięczności za to miejsce i za ludzi, dzięki którym ono powstało i którzy troszczą się o nie.

Na koniec Mszy Św. poświęcono dary ofiarowane z racji jubileuszu – ornat z wizerunkiem patrona kaplicy św. Maksymiliana Kolbego i kropielnicę, a także pamiątkową tablicę, która zamontowana na ścianie budynku ma przypominać o złotym jubileuszu.

Tę część spotkania utrwalono wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników uroczystości na tle kaplicy.

W kolejnej części świętowania w świetlicy zorganizowano Agapę. Można było podziwiać wystawę prac plastycznych i pisemnych przygotowanych w związku z konkursami dla dzieci, wystawę archiwalnych zdjęć i wystawę o patronie kaplicy. Zwieńczeniem radosnego czasu był tort z czekoladowa dekoracją w postaci pięknie odwzorowanej kaplicy. Wcześniej na terenach przy świetlicy zorganizowano dziecięcą strefę animacji i zabaw.

Kaplica pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tołwinie, to drewniany obiekt wzniesiony w latach 1970-1971, staraniem ówczesnego proboszcza dziadkowickiego ks. Józefa Barszczewskiego z zaadaptowanego budynku mieszkalnego.

Kaplica w Tołwinie od pół wieku służy mieszkańcom, jest miejscem dla nich szczególnie ważnym, otaczanym troską i integrującym kolejne pokolenia.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.